Rynek usług hostingowych jest olbrzymi. Znajduje się na nim mnóstwo firm oferujących serwery dla stron internetowych czy blogów. Wybór odpowiedniej nie jest więc łatwy, szczególnie, gdy potencjalny klient nie zna branży, a w świecie tworzenia stron www zaczyna stawiać pierwsze kroki. Przed przystąpieniem do działania warto więc kreślić pewne kryteria.
WordPress – wymagania
W pierwszej kolejności, należy zapoznać się z podstawowym aspektem, a więc wymaganiami, jakie stawia WordPress – jeden z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią. Wymagania jego nie są jednak wysokie, a do poprawnego działania wystarczyć mogą serwery obsługujące PHP 5.2. Jednakże, ze względów bezpieczeństwa, zalecane jest tu PHP w wersji 7.2 i wyższej, jak i używanie baz danych MySQL 5.6 lub nowszych.
Jeśli poznamy wymagania WordPressa, należy podjąć też kilka innych decyzji dotyczących parametrów serwera. Są to:
- miejsce na dysku – a więc określenie, ile miejsca potrzebować będą udostępniane w sieci nasze zasoby. Jeśli będzie to duża ilość zdjęć, niezbędna stanie się większa przestrzeń
- transfer – im wyższy, tym więcej osób będzie mogło w tej samej chwili przeglądać naszą stronę
- awaryjność hostingu – trudny do sprawdzenia aspekt, opierający się zwykle na opiniach innych użytkowników
- liczba baz danych – w sytuacji, gdy chcemy założyć kilka stron www na jednym serwerze, niezbędny stanie się hosting oferujący taką możliwość, gdyż nie zawsze jest to standardem
- tworzenie kont e-mail – warto tu zwrócić uwagę na ograniczenia pojemności skrzynek czy limity wysyłania wiadomości
- kopia bezpieczeństwa – aby strona mogła zostać przywrócona po awarii, niezbędne jest wykonywanie kopii zapasowych. Wybierając hosting, należy więc zwrócić uwagę, jak często usługodawca wykonuje takie kopie i przez jaki okres czasu są one przechowywane
Ponadto, podczas wyboru hostingu, duże znaczenie posiada też pomoc techniczna i wsparcie, a więc przede wszystkim to, jak szybko usługodawca jest w stanie zareagować na wystąpienie nieprzewidzianych sytuacji. Najlepiej, jeśli takie wsparcie oferowane jest całodobowo – poprzez e-mail, czat, a przede wszystkim telefonicznie.
Bezpieczeństwo użytkownika i cena
Istotną kwestią jest także bezpieczeństwo użytkownika. Warto więc wybierać firmy hostingowe, które wprowadzają mechanizmy dążące do poprawy bezpieczeństwa stron www. Mechanizmy takie blokują niebezpieczne żądania, skanują pliki w poszukiwaniu złośliwego kodu czy pozwalają na szyfrowanie danych i przesyłanie ich bez obaw, że mogą zostać przechwycone.
Podczas wyboru, nie zawsze warto kierować się też ceną. Podejrzane są tu zbyt tanie oferty, które w zamian obiecują wiele. Nie znaczy to jednak, iż hosting musi kosztować i odnaleźć można korzystne oferty, gwarantujące dobre działanie tworzonej strony. Należy tu też zwrócić uwagę nie tylko na cenę za pierwszy rok usługi, ale przede wszystkim na kolejne lata.
Wybierając najlepszy hosting dla WordPressa warto więc poświęcić na to kilka chwil, określić swe wymagania i na ich podstawie rozpocząć poszukiwania. Dzięki temu wybór może okazać się znacznie lepszy, a satysfakcja z prowadzenia strony czy bloga wzrośnie.
Artykuł powstał przy współpracy z hostingiem hostinghouse.pl