Loading

wait a moment

Czy warto mieć inteligentny dom? Poradnik architekta

Czy warto mieć inteligentny dom? Poradnik architekta

Postęp technologiczny zmienia nasze domy i codzienne funkcjonowanie wielu rodzin. Instalujemy w domu kolejne systemy, która mają ułatwić życie, podnosić jego komfort, zapewnić wyższe bezpieczeństwo i ochronić nas przed nadmiernymi wydatkami. Montujemy w domach systemy ogrzewania wody, dodatkową wentylację, monitoring, czujniki poziomu szamba, ogrzewanie podłogowe czy systemy podlewania ogrodu. Nowinki technologiczne pomagają nam utrzymać w domu porządek, włączać z wyprzedzeniem ogrzewanie i zdalnie uruchamiać pralkę. Wszystko po to, by te codzienne czynności zabierały nam jak najmniej czasu i cóż, myślały trochę za nas.

Inteligentny dom, czyli jaki?

W powszechnym przekonaniu inteligentny dom to taki, który posiada mnóstwo elektronicznych gadżetów i systemów. Wystarczy nacisnąć guzik a rolety same się podnoszą, klasnąć w dłonie lub wywołać po imieniu cyfrową przyjaciółkę, by włączyć muzykę. To tylko przykład możliwości zdalnego domu. Jednak potencjał inteligentnego domu jest znacznie głębszy, inteligencja budynku nie polega na obecności różnorodnych elektronicznych i cyfrowych systemów lecz na ich integracji. Każdy z zainstalowanych systemów wie dokładnie co zmieniło się właśnie w jednym z nich i dostosowuje do tego swoje parametry. Co to oznacza w realnym życiu? Jeżeli nagle w domu włącza się system przeciwpożarowy to nie tylko ostrzega on domowników przed pożarem, ale jednocześnie wysyła impuls do systemu klimatyzacji oraz wentylacji, które np. wytwarzają podciśnienie w pomieszczeniach zagrożonych pożarem. Jeżeli pozostawiliśmy okna otwarte a nagle pojawia się silny wiatr, czujniki informują o tym system sterowania markizami oraz oknami, które błyskawicznie zostają zamknięte.

Czy warto mieć inteligentny dom?

Zintegrowane systemy zarządzania domem, czyli inteligentny dom pomaga przede wszystkim obniżać koszt eksploatacji budynku, zwiększa poczucie bezpieczeństwa użytkowników, podnosi komfort mieszkania poprzez dostosowanie systemów do rytmu życia domowników. Prawidłowo zsynchronizowane i idealnie ustawione urządzenia pomagają oszczędzać energię elektryczną oraz gaz nawet o 30% w przypadku obiektów jednorodzinnych. Inteligentny system zarządzania domem powinien być zaprojektowany w ten sposób, by użytkownik nieobeznany z technologią nie miał problemu z wykorzystywaniem jego potencjału. Powinien również umożliwiać poszerzanie obszaru zarządzania i przyłączania kolejnych składników. Elastyczność układu i wielozadaniowość to podstawa dobrego projektu i nowoczesnego systemu zarządzania. Więcej szczegółowych informacji znajdziesz na witrynie internetowej należącej do poznańskiego architekta, który posiada umiejętności i wiedzę potrzebną do zaprojektowania inteligentnego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *