Loading

wait a moment

Kim jest rzeczoznawca samochodowy i w jaki sposób pomaga poszkodowanym?

Kim jest rzeczoznawca samochodowy i w jaki sposób pomaga poszkodowanym?

Motoryzacja to bardzo obszerna dziedzina wytwórstwa i wykorzystywania, która rozwija się ledwo od XIX w., ale wydaje się być obecna od zawsze w naszym życiu. Pojazdy mechaniczne spowszedniały, ale i jednocześnie stały się coraz bardziej skomplikowane – ich wartość nie jest już prostą sumą wartości surowca, robocizny i marży. Właściciele samochodów kupują seryjnie produkowane gotowe produkty o z góry znanych cenach, złożone de facto z kilkunastu innych elementów, od których wspólnego działania zależy komfort, wydajność i bezpieczeństwo jazdy.

Laikowi – choćby i wieloletniemu posiadaczowi i kierowcy – ciężko ocenić wartość auta, jak i poszczególnych podzespołów w sposób rzetelny i nie budzący wątpliwości, jeśli auto nie jest fabrycznie nowe, a co dopiero kiedy części są w… różnym stanie. Jak wtedy ocenić faktyczną wartość samochodu? Po pomoc wtedy należy zwrócić się do profesjonalisty!

Krótko o zawodzie

Rzeczoznawca samochodowy to osoba, która – jak wyżej wspomniano – zawodowo zajmuje się wyceną aut i części samochodowych. Profesjonalizm gwarantują przepisy branżowe. Kandydat na rzeczoznawcę musi spełnić szereg warunków (w tym studia z dziedziny motoryzacyjnej lub 2 lata “w zawodzie”), a do tego osoba taka musi przejść ponad półtoraroczny kurs zakończony egzaminem i otrzymaniem należytego certyfikatu przez jedną z instytucji certyfikujących. Dopiero wtedy taka osoba otrzymuje zezwolenie oraz zostaje wpisana na listę ministerialną (obecnie prowadzi ją Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa).

W czym może pomóc?

Profesjonalna wycena pojazdów i ich części może okazać się nie oceniona w wielu przypadkach. Poza oczywistą kwestią handlu pojazdami, warto zwrócić uwagę na kwestię odszkodowań. Te nie zawsze są zadowalające. Rzeczoznawca towarzystwa samochodowego, niestety, ma na celu wykazać jak najmniejsze straty, a do tego z racji ilości wypadków dokonuje bardzo pobieżnych oględzin, które skutkują – jak można się domyślać – zaniżeniu odszkodowania. Zdarza się, że odszkodowanie jest mniejsze nawet o 50%! Jeśli ktoś uważa, że zasłużył na więcej, może poprosić o pomoc właśnie niezależnego rzeczoznawcę samochodowego. Jego wycena będzie poważnym argumentem wobec ubezpieczyciela – jeśli nie będzie chciał wypłacić należytej kwoty, sąd będzie skłonny wysłuchać opinii niezależnego eksperta z dziedziny motoryzacji.

Twoja linia obrony

Choć profesjonalista wymaga godziwej zapłaty za swoje usługi (różnej zależnie od regionu i zakresu prac), to korzyści z większego ubezpieczenia zdecydowanie przebijają koszta – zwłaszcza, że w przypadku drogi sądowej może zostać zarządzone pokrycie kosztów wyceny rzeczoznawcy przez ubezpieczyciela. Dlatego dobrze zawczasu rozejrzeć się za rzeczoznawcą godnym powierzenia mu swojego dobrobytu.

Więcej o zawodzie rzeczoznawcy samochodowego dowiesz się ze strony: https://tbekspert.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *