Loading

wait a moment

Kim jest rzeczoznawca samochodowy i w jaki sposób pomaga poszkodowanym?

Kim jest rzeczoznawca samochodowy i w jaki sposób pomaga poszkodowanym?

Motoryzacja to bardzo obszerna dziedzina wytwórstwa i wykorzystywania, która rozwija się ledwo od XIX w., ale wydaje się być obecna od zawsze w naszym życiu. Pojazdy mechaniczne spowszedniały, ale i jednocześnie stały się coraz bardziej skomplikowane – ich wartość nie jest już prostą sumą wartości surowca, robocizny i marży. Właściciele samochodów kupują seryjnie produkowane gotowe produkty o z góry znanych cenach, złożone de facto z kilkunastu innych elementów, od których wspólnego działania zależy komfort, wydajność i bezpieczeństwo jazdy.

Laikowi – choćby i wieloletniemu posiadaczowi i kierowcy – ciężko ocenić wartość auta, jak i poszczególnych podzespołów w sposób rzetelny i nie budzący wątpliwości, jeśli auto nie jest fabrycznie nowe, a co dopiero kiedy części są w… różnym stanie. Jak wtedy ocenić faktyczną wartość samochodu? Po pomoc wtedy należy zwrócić się do profesjonalisty!

Krótko o zawodzie

Rzeczoznawca samochodowy to osoba, która – jak wyżej wspomniano – zawodowo zajmuje się wyceną aut i części samochodowych. Profesjonalizm gwarantują przepisy branżowe. Kandydat na rzeczoznawcę musi spełnić szereg warunków (w tym studia z dziedziny motoryzacyjnej lub 2 lata „w zawodzie”), a do tego osoba taka musi przejść ponad półtoraroczny kurs zakończony egzaminem i otrzymaniem należytego certyfikatu przez jedną z instytucji certyfikujących. Dopiero wtedy taka osoba otrzymuje zezwolenie oraz zostaje wpisana na listę ministerialną (obecnie prowadzi ją Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa).

W czym może pomóc?

Profesjonalna wycena pojazdów i ich części może okazać się nie oceniona w wielu przypadkach. Poza oczywistą kwestią handlu pojazdami, warto zwrócić uwagę na kwestię odszkodowań. Te nie zawsze są zadowalające. Rzeczoznawca towarzystwa samochodowego, niestety, ma na celu wykazać jak najmniejsze straty, a do tego z racji ilości wypadków dokonuje bardzo pobieżnych oględzin, które skutkują – jak można się domyślać – zaniżeniu odszkodowania. Zdarza się, że odszkodowanie jest mniejsze nawet o 50%! Jeśli ktoś uważa, że zasłużył na więcej, może poprosić o pomoc właśnie niezależnego rzeczoznawcę samochodowego. Jego wycena będzie poważnym argumentem wobec ubezpieczyciela – jeśli nie będzie chciał wypłacić należytej kwoty, sąd będzie skłonny wysłuchać opinii niezależnego eksperta z dziedziny motoryzacji.

Twoja linia obrony

Choć profesjonalista wymaga godziwej zapłaty za swoje usługi (różnej zależnie od regionu i zakresu prac), to korzyści z większego ubezpieczenia zdecydowanie przebijają koszta – zwłaszcza, że w przypadku drogi sądowej może zostać zarządzone pokrycie kosztów wyceny rzeczoznawcy przez ubezpieczyciela. Dlatego dobrze zawczasu rozejrzeć się za rzeczoznawcą godnym powierzenia mu swojego dobrobytu.

Więcej o zawodzie rzeczoznawcy samochodowego dowiesz się ze strony: https://tbekspert.pl/

1 thought on “Kim jest rzeczoznawca samochodowy i w jaki sposób pomaga poszkodowanym?

  1. Jak pech to pech. U mnie rzeczoznawca zaniżył koszty remontu auta i napradę to byłem do tyłu gotówkowo. Już nie chciałem iśc do sądu bo szkoda czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *