Loading

wait a moment

Poznaj najlepszą dietą dla biegaczy, ale nie tylko maratończyków

Poznaj najlepszą dietą dla biegaczy, ale nie tylko maratończyków

Warto być aktywnym fizycznie. To fakt niezaprzeczalny. Oczywiście każda aktywność jest polecana. Jednak coraz większą popularnością cieszy się jogging. Ale musicie pamiętać, że jeżeli stawiacie na dojść intensywny wysiłek, to koniecznie powinniście wdrożyć też właściwą dietę. Zatem czas poznać najlepszą dietę dla biegaczy, ale nie maratończyków.

Zdrowa dieta to podstawa

Zdrowy styl życia obejmuje nie tylko aktywność fizyczną, ale właśnie zdrową dietę. Powinna być ona maksymalnie zbilansowana, ale też lekkostrawna. Musicie pamiętać też o regularnym spożywaniu posiłków. Wydaje się, że to drobne rzeczy, ale mają one duże znaczenie. Dlaczego tak ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta? Oczywiście dlatego, że zapewnia odpowiednią ilość wartości odżywczych i pozytywnie wpływa na pracę całego organizmu. Dodaje również energii, a to przekłada się na większe możliwości podczas treningu. Zatem jeżeli zależy Wam na poprawianiu swoich wyników, ale też możliwości, to koniecznie musicie zdrowo się odżywiać, bo tylko w ten sposób Wasze bieganie będzie efektywne.

Jesteś biegaczem z dużego miasta takiego jak Katowice? Catering dietetyczny i dieta lekkostrawna są kluczem do sukcesu

Jedzenie powinno być odpowiednio zbilansowane, to już wiecie, ale powinniście też wiedzieć, że musi być lekkostrawne. Zatem absolutnie z menu należy wykluczyć wszystkie warzywa strączkowe, ale też tłuste mięsa, gdyż na pewno nie pomogą Wam czy to przy treningu, czy podczas zawodów sportowych. Dodatkowo jedzenie nie może być przetworzone, zatem należy unikać, a zasadniczo wykluczyć z menu wszystkie fast foody czy produkty pełne konserwantów. Na pewno warto postawić na jedzenie produktów ekologicznych. Jeżeli nie macie czasu czy też wiedzy, jak gotować, to zawsze możecie wybrać jeszcze inną alternatywę i to niezależnie czy mieszkacie w stolicy, czy też choćby w Katowice, catering dietetyczny będzie dla Was idealnym wyborem. Możecie wybrać choćby opcję dla sportowców, ale dobrze sprawdzi się też catering z dodatkiem ryb.

Posiłek przed biegiem – o czym należy pamiętać?

Wiecie już, jak ważne jest regularne odżywianie, zasadniczo ma ono znaczenie nie tylko dla biegaczy, lecz wszystkich osób. Ale powinniście też dowiedzieć się, kiedy możecie zjeść ostatni posiłek przed biegiem. Wbrew pozorom absolutnie nie należy go jadać na chwilę przed treningiem czy startem, bo niestety może się to dla Was zakończyć gorszą wydolnością, a dodatkowo podczas wysiłku możecie zwyczajnie zwymiotować jedzeniem, które wcześniej zjedliście. Tutaj zasada jest jedna. Otóż ostatni posiłek może być zjedzony najpóźniej 2 godziny przed biegiem, ale musi być on lekkostrawny, ale też wysokoenergetyczny. Wiele osób zjada choćby surową czekoladę. Posiłek nie powinien mieć więcej niż 200 kalorii i do tego, jeżeli zjecie go choćby godzinę przed biegiem, to może się okazać, że jeszcze dostaniecie bóli brzucha. Z jedzeniem przed startem nie możecie przesadzać. Wiele osób praktykuje też bieganie na czczo, ale i to nie jest idealna opcja, bo bardzo szybko możecie stracić energię i zrobi się Wam słabo. Jeżeli sądzicie, że dieta bogata w błonnik przed startem jest dobra, to już teraz musimy rozwiać Wasze wątpliwości. Nie jest dobra, wręcz przeciwnie, jest bardzo szkodliwa.

Nadmiar wody szkodzi

Wiele osób sądzi, że musi przed zawodami wypić dużo wody, a jednak jest to mit i to mit, który może się okazać bardzo szkodliwy. I w tym przypadku trzeba zachować umiar. W najlepszym wypadku od nadmiaru wody będziecie mieli pełny pęcherz. Wizyta w toalecie, a dokładnie w toi jest wtedy murowana, podobnie jak przerwa w treningu. W najgorszym przypadku można dorobić się hiponatremii, która jest bardzo groźna dla organizmu. Natomiast zbyt mała podaż wody spowoduje szybką utratę energii, ale i odwodnienie. Na pewno trzeba pić, ale powinno się też dodawać do wody elektrolity. Zasada jest prosta: jakieś 500 do700 ml warto wypić na co najmniej 90 minut przed treningiem czy startem. Natomiast około 200 ml warto wypić zaraz przed samym treningiem czy startem. Zwróćcie uwagę na kolor moczu. Powinien być on jasnożółty. Jeżeli jest bezbarwny oznacza on przewodnienie, a w przypadku ciemnego odwodnienie. Jeżeli ćwiczycie nie zapominajcie też o odpoczynku i pozwólcie organizmowi na regeneracje. Jest ona bardzo ważna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *