Loading

wait a moment

Kim są najmłodsi alergicy?

Kim są najmłodsi alergicy?

Alergie występują nie tylko u dorosłych, wręcz przeciwnie z reguły dają o sobie znać już w okresie dzieciństwa. Katar alergiczny, czerwone, piekące oczy oraz kichanie to tylko niektóre z objawów. Czego jeszcze może spodziewać się dziecko?

Skąd bierze się alergia?

Alergia to nic inne jak uczulenie, które sprawia, że układ immunologiczny wykazuje się zbyt dużą aktywnością po kontakcie człowieka z alergenem. Nadwrażliwość może dotyczyć zarówno pokarmów, jak i pyłków roślin, zwierząt oraz kurzu. Uczulać może tak naprawdę wszystko, a w dzisiejszych czasach ogromna ilość dzieci oraz dorosłych zmaga się z więcej niż jedną alergią, co dodatkowo komplikuje niełatwą już sytuację.

Jakie występują objawy alergii?

Katar alergiczny jest jednym z najbardziej charakterystycznych objawów dla wszystkich alergików, ale nie jest on jedyny. Oprócz niego pojawia się swędząca skóra na której często pojawiają się zmiany. Dodatkowo, występuje pieczenie pod powiekami, intensywne kichanie, duszności, kaszel oraz infekcje dróg oddechowych. Wymienione objawy pojawiają się od razu po zetknięciu się z substancją uczulającą, a w innych przypadkach na efekty kontaktu trzeba poczekać kilka tygodni. Objawy alergii całkowicie zanikają w momencie, kiedy alergeny zostają usunięte z otoczenia chorego. Wymienione powyżej objawy nie pojawiają się w każdym przypadku. Czasem ma się do czynienia z jednym, innym razem z paroma symptomami. Przeważnie alergia pojawia się miejscowo oraz dotyka tkankę, narząd bądź układ. Katar alergiczny to nieżyt nosa, swędzenie oraz obrzmienie śluzówki. Niestety, alergicy zmagają się także z trudnościami w trakcie oddychania, skurczami oskrzeli oraz atakami astmy.

Alergia niestety nie oszczędza nawet najmłodszych, gdyż to właśnie w wieku kilku lat pojawiają się pierwsze symptomy uczulenia. Czasem dają one o sobie znać okresowo, a w innych przypadkach trzeba się z nimi zmagać bezustannie. Dobrym przykładem alergii okresowej jest alergia na pyłki, a stałej alergia na sierść zwierząt. W takiej sytuacji katar alergiczny niesie ze sobą problem z odróżnianiem różnych zapachów. Dodatkowo, pojawia się kichanie, kasłanie oraz problemy ze snem. Wraz z wiekiem można nabawić się światłowstrętu oraz bólu głowy uwarunkowanego uczuleniem. Alergia daje się we znak także w trakcie widzenia. Może pojawiać się kłucie, pieczenie oraz uczucie piasku pod powiekami. Wystarczy rozpocząć przyjmowanie odpowiednich leków, albo usunąć alergen z otoczenia, aby pożegnać się z przykrymi objawami.