Loading

wait a moment

Jaki piec do sauny wybrać i jak dobrać jego moc?

Jaki piec do sauny wybrać i jak dobrać jego moc?

W każdej saunie piec jest podstawowym urządzeniem, które warto dobrać zgodnie z jego jakością i odpowiednimi parametrami. Ma on za zadanie ogrzać powietrze w saunie, a także kamienie, które wytwarzają parę po polaniu wodą. Czym się kierować wybierając piec do sauny? O czym warto pamiętać?

Piec na drewno

Ten rodzaj pieca szybko rozgrzewa się do wysokiej temperatury, dlatego należy także zadbać o odpowiednią odległość od elementów palnych w saunie. Wlot powietrza umieszczony jest przy podłodze, jak najdalej od pieca. Jeśli chodzi o wylot, nie jest on wymagany, gdyż jego funkcję pełni piec, który pobiera powietrze z wnętrza sauny.

Piec na drewno do sauny może mieć zamknięte palenisko, dzięki któremu dochodzi do spalania drewna i podgrzewania kamieni. Można wybrać modele z drzwiczkami zamontowanymi w pomieszczeniu obok sauny, co jest wygodną opcją. Dzięki takiemu sprzętowi nie musimy wnosić drewna do wnętrza pomieszczenia. Piec na drewno jest o tyle ciekawym rozwiązaniem, że nie wymaga podłączania do sieci elektrycznej.

Piec elektryczny

Kolejnym modelem pieca do sauny, który cieszy się sporym zainteresowaniem, jest piec elektryczny. Znajduje on zastosowanie zwłaszcza w nowych saunach – cechuje się mniejszymi rozmiarami, mniejszą ceną i łatwością w montowaniu. Ponadto, koszty eksploatacji są niewielkie, a my cieszyć się możemy z prostej obsługi elektrycznej.

Piec elektryczny do sauny może zostać zamontowany na podłodze lub na ścianie. Pierwsze rozwiązanie sprawia, że piec najczęściej ma większe pojemniki na kamienie. Piece zamontowane na ścianie natomiast zabierają znacznie mniej miejsca, a także wpływają na łatwe utrzymanie czystości dookoła pieca.

Moc pieca do sauny

Bardzo ważną kwestią w trakcie wyboru pieca do sauny, jest jego moc, którą dobrać należy do kubatury sauny. Domowe sauny bazują na przyjęciu 1kW mocy na 1mkubatury. Jeśli chodzi o sauny z dużymi przeszklonymi powierzchniami, warto zauważyć, że kamienie wolniej się nagrzewają, przez co tak dobrany piec może być za słaby. Przy ustalaniu mocy pieca w tego typu saunach zwiększyć trzeba rzeczywistą kubaturę kabiny o około 1,5 m3.

Na rynku znajdziemy różnorodne piece o mocy od 2 do 20 kW. Piece mające do 5kW bazują zazwyczaj na jednofazowym zasilaniu, natomiast większe moce wymagają trójfazowego przyłącza. Pamiętajmy o tym, że moc pieca do sauny trzeba dobrać tak, aby kubatura sauny nie była w zakresie górnym. Dzięki temu sprzęt nie będzie cały czas obciążony, co zwiększy jego żywotność i wytrzymałość.

Więcej ważnych informacji o wyborze odpowiedniego pieca do sauny najlepiej szukać u specjalistów ze sklepu Saunahome, którzy o saunie wiedzą wszystko!

Jaki piec do sauny wybrać i jak dobrać jego moc?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *