Loading

wait a moment

Boazeria do sauny – który gatunek drewna będzie najlepszy?

Boazeria do sauny - który gatunek drewna będzie najlepszy?

Nie bez powodu sauny wykłada się drewnem. Wyglądają one przez to estetycznie, a także siedzi się w nich wygodnie. Nie trzeba też nieustannie ich przemywać, jak to bywa z płytkami. Komfortowo wchodzi się do nich bez klapek, nie ma możliwości poślizgnięcia się. Odpowiednio przygotowane drewno sprawi, że nie uszkodzimy naszych nóg chodząc na boso.

Boazeria do sauny – jaki gatunek drewna wybrać?

Aby użytkownik nie doznał poparzeń, konieczne jest wybranie odpowiedniego gatunku drewna. Temperatura w saunie oscyluje w granicach 85-120 stopni, więc tylko niektóre deski ogólnie dostępne będą właściwym wyborem. Do wyłożenia sauny warto wybrać takie o małej gęstości, które nagrzewać będzie się wolniej. Drewno jest także dobrym izolatorem, więc ciepłe powietrze z nagrzanego pomieszczenia nie ucieknie na zewnątrz, ani się szybko nie ochłodzi. Przez to zmniejszymy ilość energii potrzebnej do rozgrzania sauny.

Ściany sauny

Ściany najlepiej wyłożyć wolno rosnącymi gatunkami drzew iglastych – szczególnie wytrzymały jest świerk skandynawski (najlepiej wybrać finlandzki). Ma także piękny blady kolor, który nada saunie charakteru uspokajającego. Można użyć także cedru kanadyjskiego o zróżnicowanej gamie kolorystycznej produkowanych z niego desek. Dodatkowym atutem jest wydzielany przez cedr piękny aromat. Jodła kanadyjska także jest doskonałym wyborem. To prawie bezsęczne drewno jest sprzedawane po relatywnie niskich cenach, a przy tym pachnie zjawiskowo. Ważne jest, że żadne z tych drzew pod wpływem temperatury nie zacznie wydzielać żywicy.

Ławeczki, zagłówki w saunie

Z czego wykonać ławeczki i zagłówki, na których będziemy mogli się wygodnie położyć? Te wykonuje się z drewna z drzew liściastych. Tutaj odpowiednim wyborem będzie osika palona, abachi, samba. Są to deski o pięknym jasnym, prawie białym kolorze. Drewno powinno być poddane obróbce termicznej przed zainstalowaniem. Ważne jest też przy wyborze sprawdzenie, czy drewno jest czyste i gładkie. Do wykończenia pomieszczenia można użyć skrawków świerku skandynawskiego, które pozostały z budowy ścian.

Ogólnie znane są także korzyści zdrowotne, jakie niesie ze sobą korzystanie z saun. Aby móc z niej korzystać przez długi czas, konieczna jest odpowiednia konserwacja drewna. Jeśli zdecydujemy się wybrać surowiec wyższej jakości, potrzeba wymiany elementów budulcowych może się oddalić w czasie. Zawsze pamiętajmy o odpowiednim dbaniu o nasz kącik relaksacyjny. Relaks w otoczeniu naturalnego materiału przynosi poczucie zbliżenia do natury. Dodając do tego jeszcze przepiękne aromaty, pochodzące z drewna, możemy się naprawdę porządnie odprężyć.

Dowiedz się Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *