Loading

wait a moment

Jakie problemy mogą wystąpić na skórze głowy?

Jakie problemy mogą wystąpić na skórze głowy?

Wielu z nas przykłada dużą uwagę do pielęgnacji włosów, kupujemy drogie szampony, maski, odwiedzamy fryzjera. Jednak zdarza się zapominać o skórze głowy, która również wymaga pielęgnacji, szczególnie gdy pojawiają się pewne niepokojące symptomy np. swędzenie, łupież.

Częste problemy ze skórą głowy

Najczęściej mamy do czynienia z suchą skórą głowy, która objawia się łupieżem. Jest on wynikiem używania nieodpowiedniego szamponu, który zawiera za mało substancji nawilżających, a zbyt dużo alkoholu, czy ziół. Przyczynia się do tego także spłukiwanie głowy zbyt gorącą wodą, która wysusza skórę oraz włosy. Gorące powietrze suszarki oraz nadmiar środków do stylizacji również może powodować łupież. Poza tym łupież powstaje także wtedy, gdy skóra wytwarza za dużo sebum.

Gdy odczuwamy swędzenie skóry głowy, może to świadczyć o alergii. Może zdarzyć się swędzenie skóry głowy po użyciu niewłaściwej farby do włosów lub innych kosmetyków, a także po zjedzeniu niektórych pokarmów. Poza tym może to być reakcja na jakiś czynnik zewnętrzny np. ogrzewanie lub klimatyzacja. Świąd jest problemem znacznie bardziej złożonym, dlatego należy to skonsultować z dermatologiem.

Kolejnym popularnym problemem jest łojotokowa głowa, czyli łojotokowe zapalenie skóry głowy. Skóra zaczyna produkować nadmierne ilości łoju, co objawia się silnym przetłuszczaniem włosów, a w kolejnej fazie choroby pojawiają się zmiany na skórze głowy takie jak: zaczerwienienia, podrażnienia, łuski lub krosty. Bardzo często zdarza się, że oprócz łojotoku występuje silne wypadanie włosów. Poza tym łojotokowa głowa często nieprzyjemnie pachnie.

Jak sobie radzić z problemami skóry głowy?

W przypadku łupieżu wystarczy zmienić szampon, myć włosy w letniej wodzie i unikać kosmetyków do stylizacji włosów. Gdy swędzenie skóry głowy nie mija po zmianie kosmetyków, należy skonsultować się z dermatologiem, ponieważ przyczyny mogą być różne np. problemy hormonalne, alergia, łojotokowe zapalenie skóry głowy, atopowe zapalenie skóry.

W problemie łojotokowej głowy konsultacja z lekarzem także jest konieczna. Jest to choroba przewlekła i trudno się ją leczy, a w każdej chwili może wystąpić nawrót choroby. Za przyczynę uznaje się drożdżaki, czyli grzyby, dlatego zalecane są głównie dermokosmetyki działające przeciwgrzybiczo. Łojotokowa głowa wymaga leczenia ustalanego dla każdego pacjenta indywidualnie, ponieważ każdy przypadek jest inny. Celem leczenia jest na działanie antybakteryjne, przeciwzapalne oraz antygrzybicze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *