System bms cieszy się ogromną popularnością, przede wszystkim, kiedy mowa o nowoczesnym budownictwie. Ten zintegrowany system kierowania stosuje się w nieruchomościach i jest bardzo sprytny. Warto jednak wiedzieć jak z niego korzystać oraz używać jego całego potencjału.
System bms – co to takiego?
Skrót BMS oznacza zintegrowany system zarządzania. Odpowiada on za automatyczne regulowanie instalacji oraz udzielanie informacji na temat aktualnego stanu. System zajmuje się również stałym kontrolowaniem, co umożliwia zapobieganie usterkom, problemom oraz niebezpiecznym sytuacjom. System bms jest używany do kierowania instalacjami ogrzewania, wentylacją oraz klimatyzacją. Korzysta się z niego w przypadku instalacji oświetlenia znajdującego się w środku budynku oraz tego umieszczonego na zewnątrz. System bms powstaje w tym samym czasie co nieruchomość oraz znajdujące się w nim instalacje. Taka kolejność rzeczy sprawia, że wszystkie funkcje oraz zalety z których można korzystać pracują bez szwanku. System ten używany jest nie tylko w domach jednorodzinnych. Służy on pomocą również w przypadku budynków o charakterze komercyjnym, do których zalicza się biurowce, centra logistyczne oraz galerie handlowe.
Co wchodzi w skład systemu?
W najbardziej klasycznej wersji występują trzy warstwy. Pierwsza z nich oznacza urządzenia końcowe, czyli znajdujące w niedalekiej odległości od instalacji, albo występujące w niej. Mowa o wszystkich czynnikach odpowiadających za mierzenie wielkości fizycznych. Chodzi więcej o czujniki i mierniki wyznaczające temperaturę, ciśnienie, wilgotność itd. Występują także zadajnik, siłowniki oraz zawory.
W warstwie znajdującej się w środku występują sterowniki oraz regulatory. Sygnały oraz informacje w tej warstwie zostają przeanalizowane oraz modyfikowane. Ilość sterowników waha się i może wynosić od kilku w przypadku niewielkich systemów do nawet kilkuset. Przyrządy te są autonomiczne, pracują w każdym warunkach oraz są urządzeniami niezwykle inteligentnymi.
Warstwa trzecia znajdująca się najwyżej odpowiada za kierowanie systemem jako całością. Zajmuje się efektywnym oraz oszczędnym kierowaniem instalacjami wchodzącymi w całość systemu. W skład warstwy wchodzi parę serwerów, terminali, a także stacji roboczych, które mają za zadanie kontrolowanie informacji, a także centralizowanie zmiany parametrów funkcjonowania. Warstwa ta posiada także terminale wykorzystywane do wizualizacji instalacji i jej stanów, mowa o ekranach oraz drukarkach. System ma też ściany wizyjne oraz sterowniki i regulatory.