Loading

wait a moment

Jak walczyć z przewlekłym zapaleniem zatok?

Jak walczyć z przewlekłym zapaleniem zatok?

Wydzielina wytwarzana w zatokach potrafi sprawiać wiele problemów. Nieleczony problem nabiera znacznie większych rozmiarów i może przerodzić się w przewlekłe zapalenie zatok. Wystarczy drobna infekcja bakteryjna lub grzybicza, a katar zaczyna być dokuczliwy i trwa nawet miesiącami. W jaki sposób można radzić sobie z przewlekłym zapaleniem zatok?

Jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia zatok?

Najczęściej katar pojawia się w momencie infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Jest to jedna z pierwszych oznak, że organizm walczy z infekcją. Wiele osób dotyka również problem tak zwanego kataru siennego, który pojawia się na skutek reakcji alergicznej. Odróżnia się on od kataru chorobowego tym, że jest bardzo rzadki i wodnisty, najczęściej bez żadnego zabarwienia. Wystarczy jednak chwila i zaniechanie problemu, aby katar sienny przerodził się w element infekcji. Wówczas zagęszcza się, a barwa zmienia się w żółtą, a nawet zielonkawą.

Katar alergiczny może pojawić się w każdym wieku. Najczęściej wystarczy wówczas przyjąć zalecony środek na zatoki oraz lek przeciwhistaminowy, który znacznie ograniczy występowanie takiej reakcji. Im szybciej zareagujemy, tym większe prawdopodobieństwo, że katar uda się nam opanować.

Na zatoki specyfiki dostępne bez recepty

Wiele leków na katar dostępnych jest bez recepty. Warto z nich korzystać, ponieważ znacznie zmniejszają opuchliznę oraz ilość produkowanej wydzieliny, ułatwiając jednocześnie oddychanie. Lekarze polecają na zatoki różnego rodzaju spraye oraz krople i żele, które należy stosować zgodnie z zaleceniami. Nie powinno się przekraczać zalecanej dawki takiego leku, ponieważ może to wywołać podrażnienie, nadmierne wysuszenie śluzówek, a nawet nadmierną produkcję wydzieliny.

Na chore zatoki, którym nie pomagają tradycyjne leki, można również stosować tabletki ziołowe, czy leki rozpuszczane w wodzie, które mają za zadanie rozrzedzać produkowaną wydzielinę, aby ta bez trudu spływała i można było ją wydmuchać. Doskonale oczyszczają zatoki również inhalacje oraz niektóre zioła.

Jak dbać o siebie, kiedy cierpią zatoki?

Osoby, u których zapalenie zatok trwa długo lub często nawraca, powinny w szczególny sposób o nie zadbać. Na pewno warto chronić je przed wyziębieniem i zimą zawsze nosić czapkę. Bardzo niekorzystnie na zatoki wpływa nagła zmiana temperatur. W miesiącach jesienno-zimowych trzeba również zadbać o właściwą dietę. Powinna być wówczas szczególnie bogata w warzywa i kiszonki. Zaleca się, aby jadać cebulę i czosnek oraz żurawinę, które traktowane są jak naturalne antybiotyki.

Jeżeli pomimo dbałości o siebie problem zapalenia zatok stale nawraca, koniecznie należy udać się do lekarza. Być może jest to bowiem związane z obniżoną odpornością. Często choroby zatok wynikają również z niewłaściwej ich budowy, czy skrzywienia przegrody nosowej, co może zostać stwierdzone nawet w późnym wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *