Loading

wait a moment

Jak szybko wygrać walkę z grzybicą skóry?

Jak szybko wygrać walkę z grzybicą skóry?

Już pierwsze objawy grzybicy sygnalizują nam konieczność podjęcia zdecydowanych działań – leczenie bowiem będzie zależało od tego, jak szybko zdołamy je rozpoznać. Co, oprócz codziennego przestrzegania higieny, może pomóc nam uporać się ze źródłem równie przykrych dolegliwości?

Pierwszym krokiem jest oczywiście odpowiednia interpretacja napotkanych objawów. W przypadku grzybicy zmagamy się przede wszystkim z uporczywym swędzeniem, któremu często towarzyszy także zaczerwienienie oraz łuszczenie się zakażonego chorobotwórczymi grzybami fragmentu skóry. Występowanie infekcji mogą powodować dermatofity, pleśnie i grzyby dimorficzne, które należy zwalczać skutecznym środkiem przeciwgrzybiczym. Wśród sprawdzonych preparatów na tego typu zakażenia wymienić można np. Undofen, Canespor czy Hascofungin. Z domowych sposobów natomiast zaleca się stosowanie olejku herbacianego, okładów z czosnku i kąpieli w roztworze solnym. Wysoką skuteczność ich stosowania stwierdza się przede wszystkim wówczas, gdy grzybica skóry zostanie prawidłowo rozpoznana w stosunkowo wczesnym stadium.

W przypadku rozleglejszych zmian, które następują zazwyczaj po zignorowaniu pierwszych objawów, konieczne będzie dodatkowo podanie leków stosowanych wewnętrznie. Czas leczenia szacuje się w większości przypadków na okres około 2 tygodni – w każdym razie warto jednak skonsultować jego przebieg ze specjalistą. Dopiero wizyta u lekarza może ostatecznie potwierdzić nasze przypuszczenia i podpowiedzieć najwłaściwsze postępowanie, dostosowane do stanu zdrowia skóry i stadium choroby. Trzeba być świadomym, że zastosowanie niewłaściwych leków, mających w założeniu załagodzić przyczyny zmian skórnych, może doprowadzić jedynie do pogłębienia problemu. Dlatego też nie zawsze powinniśmy zawsze polegać na zaleceniach specjalistów.

Co, oprócz leków, może pomóc nam uporać się z problemem skórnym, a dodatkowo zapobiec kolejnym? Podstawowa zasada to przestrzeganie higieny osobistej. Należy także pamiętać o regularnym praniu ubrań, zwłaszcza tych przylegających do zakażonych fragmentów skórnych – zapobiegnie to ich dalszemu rozprzestrzenianiu. Osoba chorująca na grzybicę skóry musi posiadać własny zestaw ręczników i nie powinna dzielić garderoby z pozostałymi domownikami.