Loading

wait a moment

Ile trwa i jaki jest koszt przygotowanie książki do druku?

Ile trwa i jaki jest koszt przygotowanie książki do druku?

Wydawałoby się, iż w czasie powszechnej elektroniki mało osób sięga po tradycyjną formę czytania czyli książki. Nic bardziej mylnego. Istnieje wielu ludzi, którzy pasjonują się tą czynnością. Równie prężnie rozwija się branża wydawnicza. Wiele aktorów, muzyków czy też innych znanych osób decyduje się na napisanie autorskiej książki. Nie ważne czy to w formie poradnika, biografii czy zwykłej powieści. Co jednak z innymi osobami, które nie posiadają żadnych kontaktów a ich nazwisko nie jest reklamą samo w sobie?

Przygotowanie książki do druku

Przygotowanie książki do druku to niewątpliwie bardzo czasochłonny proces. Każda książka przed rozpoczęciem druku jest bowiem analizowana. Tekst przechodzi różnego rodzaju korekty językowe. Cały sztab profesjonalnych redaktorów dogłębnie czyta dzieło i stara się znaleźć jak najwięcej błędów czy niekonsekwencji autora. Im więcej osób jest zatrudnionych do tego procesu, tym mniejsza szansa na wystąpienie jakiegokolwiek błędu. Ważnym elementem jest także wybór czcionki i inne względy wizualne. Mają one być odpowiednio dostosowane do długości tekstu, tak aby odbiorca czuł satysfakcję z czytania. W tym celu przeredagowany utwór trafia do działu DTP (desktop publishing), gdzie odbywa się szereg zabiegów. Dzięki nim książka może dodatkowo zyskać pozytywne opinie i recenzje. Następnie odbywa się cały proces druku, który również jest bardzo trudny i skomplikowany. Wszystko musi być dokładnie wydrukowane, nie można pozwolić sobie na porozcinane strony czy rozjeżdżający się tekst. Jest to duże przedsięwzięcie do którego autor musi uzbroić się w cierpliwość. Pomijając wszelkie komplikacje cały proces przygotowywania książki może zająć okres nawet kilku miesięcy.

Więcej informacji o przygotowaniu książki do druku możecie się dowiedzieć na stronie studia Grafpa, które zajmuje się kompleksowym przygotowaniem publikacja (książek, gazet, czasopism, magazynów) do druku.

Koszt wydania książki

Na koszt wydania książki składa się wiele czynników. A rozbieżności cenowe mogą być ogromne.

Co składa się na koszt wydania książki:

  •  koszt opracowania druku,
  • koszt druku i oprawy,
  • dodanie ewentualnych ilustracji,
  • koszty logistyczne,
  • ewentualna promocja dzieła.

Koszt samego druku zależy od liczby wydawanych egzemplarzy. Zazwyczaj jest tak, że im większy nakład – tym niższa cena za egzemplarz. przyjęło się, iż minimalna ilość egzemplarzy to 300. Ważna jest również liczba stron książki. Przy wycenie należy wziąć pod uwagę rodzaj i gramaturę papieru, wymiary książki oraz rodzaj okładki. Najbardziej popularnym i opłacalnym formatem książek jest A5 (148 x 210 mm)  lub B5 (176 x 250 mm).

Rodzaje okładek:

  • szyta drutem,
  • miękka klejona (to najpopularniejsza stosowana okładka),
  • oprawa twarda (najdroższa opcja),
  • oprawa spiralna,
  • druk.

Wydanie powieści w 100 egzemplarzach liczy się na około 50 zł ja jedną sztukę. Cena tej samej książki przy nakładzie 1000 egzemplarzy to zaledwie 12 zł.

Wydanie książki ze współfinansowaniem

Przy wydaniu książki ze współfinansowaniem koszty podzielone są pomiędzy autora a wydawnictwo. Udział w finansowaniu zależy wyłącznie od umowy, która jest podpisana. To bardzo korzystna opcja dla osób debiutujących w świecie pisarzy. Młody autor może liczyć na większy zysk niżeli gdyby finansował wydanie książki sam.