Loading

wait a moment

Parametry stalowych systemów kominowych – jak wybrać?

Parametry stalowych systemów kominowych – jak wybrać?

Od kilkunastu lat systemy kominowe to znacznie bardziej praktyczne rozwiązanie niż kominy tradycyjne. Są uniwersalne, wykonane z wysokiej jakości stali i łatwe w obsłudze. Nadają się praktycznie do każdego domu. Jak wybrać najlepsze dla siebie?

Na co zwrócić uwagę wybierając system kominowy?

Podczas wyboru każdego systemu kominowego, niezależnie od ilości elementów, materiału wykonania czy możliwości, zawsze dobieramy komin do pieca grzewczego oraz paliwa, jakie będzie wykorzystywane do ogrzania naszego domu. Nigdy nie warto zaczynać od systemu kominowego, do którego dobieramy piec. To błąd, który może nas sporo kosztować lub skutkować po prostu koniecznością oddania w miejscu zakupu danego systemu. By komin służył bezawaryjnie przez wiele lat, należy przemyśleć najpierw system grzewczy, a później dobierać komin lub system kominowy.

Parametry systemów kominowych

Po pierwsze powinniśmy się upewnić, że miejsce zakupu naszego systemu kominowego jest autoryzowanym sklepem, z doświadczeniem i wszelkimi uprawnieniami do sprzedaży takich urządzeń. Nie kupujmy tanich systemów kominowych na aukcjach lub od prywatnych sprzedawców, którzy mimo, iż zwykle oferują bardzo dobre ceny, tak naprawdę nie są w stanie zapewnić nas co do parametrów systemu.

Wybierając stalowy system kominowy u certyfikowanych producentów przy zakupie otrzymamy pismo będące tzw. deklaracją właściwości użytkowych. To kompleksowy dokument, dzięki któremu będziemy mogli z łatwością dostosować komin do naszego urządzenia grzewczego.

W takiej deklaracji powinny znaleźć się następujące informacje dotyczące właściwości systemu kominowego:

  • klasa temperaturowa i klasa ciśnieniowa
  • warunki pracy (suche lub mokre)
  • klasa odporności na korozję
  • minimalna odległość od materiałów palnych

Poza tym w specyfikacji będziemy zapewne mieć do czynienia ze szczegółowym opisem warunków, w jakich nasz system powinien pracować. Większość producentów stara się też opisać sposoby renowacji systemów kominowych oraz wyczerpująco opisać w jakich warunkach i jak często komin winien być czyszczony. Im bardziej nietypowa instalacja, tym informacji powinno być więcej. W większości popularnych systemów sposób działania oraz parametry istotne dla użytkownika, będą podobne, stąd nie znajdziemy ich w instrukcji, gdzie będą raczej ogólne informacje dla instalatora, karta gwarancyjna oraz opis koniecznych w pierwszych latach użytkowania prac renowacyjnych, oczyszczających oraz pielęgnacyjnych (najczęściej koniecznych do wykonania po okresie grzewczym).

Rodzaje systemów kominowych ze stali i proces ich działania

Komin stalowy zbudowany jest zwykle z prefabrykowanych elementów i kształtek oraz innych mniejszych elementów z blachy nierdzewnej. W zależności od specyfiki kominów mogą być wykonane ze stali austenitycznej lub stali ferrytycznej.

W składzie stalowych systemów kominowych znajdziemy zawsze drzwi i zawiasy oraz klapki, profile, wyczystki i wsporniki. Dodatkowe elementy w takich systemach są zwykle konieczne, jeśli system jest dokładnie przystosowany do nietypowej budowy elementów systemów kominowych. W każdym przypadku do instalacji takich systemów konieczny będzie fachowiec, który ręcznie zadba o zapewnienie szczelności zarówno przed powietrzem jak i wilgocią.