Loading

wait a moment

Czy warto regularnie odkamieniać czajnik?

Czy warto regularnie odkamieniać czajnik?

Korzystanie z czajnika bezprzewodowego jest bez wątpienia banalnie proste. Wystarczy nalać do niego wodę i włączyć, aby po kilku minutach dysponować wrzątkiem. Niestety nadal często zapominamy o tym, że twarda woda z biegiem czasu pozostawia na ściankach urządzenia charakterystyczny osad z kamienia. Dlaczego należy regularnie go usuwać i jak to zrobić? Wszystkie te kwestie omówimy w dzisiejszym artykule.

Dlaczego trzeba odkamieniać czajnik?

Zalegający w czajniku bezprzewodowym osad z kamienia, powoduje szereg niekorzystnych zjawisk. Przede wszystkim drastycznie zmniejsza się wydajność cieplna czajnika. Energia nie przedostaje się już tak łatwo z elementu grzewczego do wody, ponieważ skutecznie zaburza to omawiana warstwa kamienia. Tym samym nie dość, że woda gotuje się odczuwalnie dłużej, to w dodatku za korzystanie z czajnika zapłacimy również odpowiednio więcej. Co ciekawe, nie tylko względy ekonomiczne przemawiają za regularnym odkamienianiem czajnika. Osad ten może wpływać również na smak i zapach gotowanej wody, co niektóre osoby mogą odbierać dosyć wyraźnie. Nie trzeba także wspominać o tym, że osad z kamienia nie wygląda estetycznie.

Jak szybko odkamienić czajnik?

Skoro wiemy już, dlaczego warto odkamieniać czajnik, to sprawdźmy, w jaki sposób to zrobić. Okazuje się, że odkamienianie czajnika można z powodzeniem wykonać wykorzystując do tego domowe środki. O dziwo idealnym odkamieniaczem jest ocet, który znajduje się w niemal każdej kuchni. Wystarczy zmieszać go z wodą w proporcjach 1:1 i wlać do czajnika. Następnie całość trzeba zagotować i odstawić na parę godzin. Na koniec czajnik musimy dobrze przepłukać, aby pozbyć się charakterystycznego zapachu. Co ciekawe, w roli odkamieniacza równie dobrze sprawdzi się sok z cytryny, soda oczyszczona oraz kwasek cytrynowy.

Jak często odkamieniać czajnik?

Jeżeli korzystamy z czajnika niemal codziennie i to po kilka razy, wtedy warto odkamieniać go przynajmniej raz w miesiącu. Tym bardziej, gdy czynność ta nie zajmuje wiele czasu. Naturalnie nie zaszkodzi, aby przeprowadzić ten proces częściej. Trzeba przy tym pamiętać, że im twardsza woda, tym szybciej odkładać się będzie warstwa kamienia. Więcej informacji na ten temat oraz wiele innych ciekawych porad, znajdziesz w serwisie joblife.pl.