Loading

wait a moment

Jak uczyć się gry na pianinie online? Poradnik muzyczny

Jak uczyć się gry na pianinie online? Poradnik muzyczny

Umiejętność gry na pianinie to marzenie wielu osób. Jednak droga prowadząca do sprawnego opanowania instrumentu, wielu osobom wydaje się niezwykle trudna i wyboista. Jeszcze niedawno wydawać mogłoby się, że jedyną dostępną ścieżką jest ukończenie szkoły muzycznej, bądź uczęszczanie na prywatne lekcje indywidualne do wykwalifikowanego nauczyciela. W obecnych czasach jednak dostępne źródła internetowe sprawiły, że każda osoba posiadająca dostęp do klawiatury fortepianu i panina może przynajmniej w podstawowym stopniu opanować sztukę muzyczną. Jak rozpocząć swoją przygodę z instrumentem korzystając z materiałów dostępnych online?

Nauka gry na pianinie online – jak zacząć

Przygodę z nauką gry na pianinie online może rozpocząć każdy – bez względu na wiek. Wiele starszych osób wierzy w przekonanie, że gry na instrumencie można nauczyć się jedynie w wieku dziecięcym – nic bardziej mylnego. Owszem – ciężko zostać wirtuozem rozpoczynając jako osoba dorosła. Opanowanie sztuki muzycznej jest jednak możliwe nadal na stosunkowo wysokim poziomie umożliwiającym estetyczne wykonywanie ulubionych utworów. Pierwszym krokiem jest oczywiście wyposażenie się w instrument. Najczęściej – na początek swojej drogi – wybierane są pianina elektroniczne. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby wybrany model posiadał ważone klawisze imitujące prawdziwą klawiaturę fortepianu. Następnie należy zaopatrzyć się w materiały źródłowe, z których możliwe będzie czerpanie rzetelnej wiedzy – zarówno teoretycznej, jak i praktycznej.

Z jakich źródeł warto korzystać?

Mnogość źródeł internetowych dotyczących nauki gry na pianinie jest wręcz przytłaczająca. Które z nich są rzetelne i przekazują wiedzę pozbawioną nieprawidłowości? Warto korzystać oczywiście z oficjalnych podręczników dedykowanych szkołom muzycznym. Obecnie jednak istnieje także wiele kursów nagranych przez dyplomowanych pianistów, którzy ukończyli studia wyższe i są aktywnie koncertującymi muzykami. Takie materiały w formie audio-wideo umożliwiają bardzo dokładne zapoznanie się z prawidłową techniką. Ciekawym rozwiązaniem są także lekcje na żywo prowadzone poprzez platformy takie jak Skype, czy Zoom. Dzięki nim można uzyskać rzetelną wiedzę i skonfrontować swoje błędy z profesjonalną oceną, bez wychodzenia z domu.

Na stronie www możesz zapoznać się z ofertą „DomPełenMuzyki”, który oferuje dla swoich uczniów naukę gry na pianinie w formie online.

Jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów – porady

Wiele osób decydujących się na samodzielną naukę gry na pianinie powiela podstawowe błędy. Jak ich uniknąć? Sposobem polecanym przez wszystkich wykwalifikowanych nauczycieli jest regularne nagrywanie swoich postępów. Zarejestrowanie swoich wykonań w formie audio-wideo pozwala na obiektywną ocenę zarówno swojej pozycji przy instrumencie, jak i aspektów melodycznych, czy rytmicznych granego utworu. Dobrym rozwiązaniem jest też skorzystanie od czasu do czasu z konsultacji na żywo, bądź przez komunikator internetowy z nauczycielem. Podpowie on jakie błędy są popełniane i w jaki sposób je wyeliminować. Otrzymanie informacji zwrotnej nawet raz na kilka miesięcy może okazać się bardzo pomocne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *