Loading

wait a moment

Czy naprawa płyty głównej w laptopie jest opłacalna?

Czy naprawa płyty głównej w laptopie jest opłacalna?

Zepsuty komputer lub laptop wywołuje najczęściej przerażenie. Z jednej strony wiąże się z możliwością utraty danych, z drugiej konieczność wysupłania pieniędzy na nowy laptop. Jedynym wyjściem z tej kryzysowej sytuacji jest wizyta w specjalistycznym serwisie, który zdiagnozuje przyczynę naszej usterki. Diagnoza – uszkodzona płyta główna w laptopie, dla laika może oznaczać koniec naszego ukochanego sprzętu. Nic bardziej mylnego. Doświadczony, profesjonalny, dobrze wyposażony serwis jest w stanie szybko i sprawnie określić zarówno jaki element płyty głównej uległ uszkodzeniu jak i dokonać jej naprawy. Tylko od decyzji klienta zależy, czy wymienić płytę główną na nową lub używaną ale sprawną lub jej naprawa.

Najczęściej w płytach głównych laptopów uszkodzeniu ulegają:

 • układy BGA, czyli zintegrowane z płytą procesory, karty graficzne lub mostki;
 • układ zasilania;
 • moduł ładowania baterii, przetwornice;
 • uszkodzenia po zalaniu lub uszkodzenia mechaniczne.

Naprawa płyty głównej laptopa odbywa się w kilku etapach i polega głównie na:

 • demontażu z płyty głównej uszkodzonego elementu;
 • usunięcie starego spoiwa z płyty;
 • oczyszczeniu i naniesieniu nowego spoiwa;
 • montażu nowego elementu.

Dla profesjonalisty proces ten nie jest szczególnie skomplikowany. Nie należy jednak takiej operacji przeprowadzać w domu – z uwagi min. na elektryczność statyczną możemy doprowadzić do jeszcze większej awarii naszej płyty.

Podejmując decyzję o naprawie płyty głównej w serwisie szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na:

 • cenę diagnostyki – wiele serwisów oferuje bezpłatnie tą usługę, zwłaszcza w sytuacji, w której klient jest zdecydowany na jego naprawę;
 • cenę części z usługą
 • gwarancji na wymieniony element i wykonaną usługę – najczęściej jest to okres od 6 miesięcy wzwyż. Dłuższy okres gwarancji świadczy o profesjonalizmie serwisu i stosowaniu części najwyższej jakości.

Koszt naprawy płyty głównej laptopa waha się od 80 do 600 złotych. Biorąc pod uwagę, że nowy, podstawowy laptop to koszt około 1500 złotych usługa ta jest bardzo opłacalna. Czym większa wartość naszego laptopa, tym opłacalność naprawy płyty głównej wzrasta. Ograniczenia w zakresie naprawy płyty głównej wynikają jedynie z możliwości technologicznej lub z samej ekonomiki. Trudno bowiem naprawiać płytę główną, uszkodzoną mechanicznie – pękniętą. W wypadku uszkodzenia kilku elementów płyty głównej może wzrosnąć koszt usługi. Wtedy należy skalkulować czy lepiej podjąć decyzję o wymianie całej płyty głównej, który może się okazać usługą tańszą od reanimacji naszej starej płyty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *