Loading

wait a moment

Asystent pasa ruchu – to naprawdę działa

Asystent pasa ruchu

Wiele osób wątpiło w działanie asystenta pasa ruchu, ale fakty są takie, że dzięki zastosowaniu tego urządzenia zanotowano aż 85000 mniej kolizji i wypadków. Główne Badania zostały przeprowadzone w USA, gdzie bardzo często dochodzi do tego, iż kierowca zjeżdża ze swojego pasa ruchu w niekontrolowany sposób. Badanie zostało wykonane przez profesjonalną organizację, która zajmuje się bezpieczeństwem samochodów.

Asystent pasa ruchu naprawdę działa bardzo skutecznie.

Według analizy raportów, które zostały sporządzone w 2015 roku okazuje się, że liczba wypadków spowodowanych niespodziewanym zjazdem ze swojego pasa ruchu zmniejszyła się aż o 11%, czyli dokładniej mówiąc jest to około 85000 zdarzeń drogowych. Wyniki mogłyby być jeszcze lepsze, gdyby kierowcy nie wyłączyli systemu podczas jazdy. Raport to analiza tylko i wyłącznie samochodów osobowych. Natomiast w przypadku aut ciężarowych wynik, jaki udało się ustalić jest bliski 50%. Jest to wynik, który przedsiębiorstwo zakładało przed wprowadzeniem asystenta pasa ruchu.

Jakie są dwie wersje asystenta pasa ruchu?

Możemy wyróżnić dwie wersje asystent pasa ruchu i jest to asystent pasywny oraz aktywny. System pasywny ostrzega nas, wtedy gdy zbliżamy się do linii wyznaczonego pasa ruchu lub najeżdżamy na nią kołami. W tym momencie włącza się lampka ostrzegawcza oraz specyficzny sygnał dźwiękowy, dzięki któremu już wiemy, że auto nam niekontrolowanie skręca.

Drugi system, który nazywany jest aktywnym działa w identyczny sposób, lecz w momencie, gdy auto zaczyna nam samo skręcać i wyjeżdżać poza wyznaczony pas ruchu, to wtedy system sam przejmuje kontrolę nad pojazdem i zaczyna korygować tor jazdy, aby auto jechało prosto po wyznaczonym pasie. W tym momencie nawet gdy kierowca puści kierownicę to samochód będzie sam jechał w wyznaczonym pasie ruchu, ale tylko wtedy gdy linie są bardzo widoczne oraz nie ma ostrych zakrętów. Najwięcej zależy tutaj od producenta pojazdu, ponieważ jedne będą korygowane tylko raz, inne kilka razy w ciągu jazdy, a niektóre pozwalają na to, aby jechać prosto po swoim torze jazdy bez trzymania kierownicy przez dłuższy czas.

Dla kogo najbardziej przeznaczony jest asystent pasa ruchu?

Producent stwierdził, iż asystent pasa ruchu jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które cierpią na różne choroby i mogą podczas jazdy zasłabnąć, zasnąć czy też dostać ataku serca. Jest też polecany dla osób, które szybko się dekoncentruje podczas jazdy, a także pomaga młodym rodzicom, którzy co kilka minut muszę patrzeć na dzieci siedzące na tylnych siedzeniach. Asystent pasa ruchu wskazany jest również osobom, które korzystają ze smartfona podczas jazdy i piszą lub czytają wiadomości. W takiej sytuacji asystent nie tylko będzie bardzo pomocny, ale także może uratować ludzkie życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *