Loading

wait a moment

Zaniżone odszkodowanie OC – jak je rozpoznać i jak rozwiązać problem niskiego odszkodowania

Zaniżone odszkodowanie OC - jak je rozpoznać i jak rozwiązać problem niskiego odszkodowania

Wypadki i kolizje komunikacyjne to nieprzyjemna sytuacja dla żadnej ze stron. Na drogach takie sytuacje codziennie to chleb powszedni. Na szczęście ubezpieczenie OC powinno pokryć szkodę i wypłacić odszkodowanie wystarczające na naprawę samochodu. Czy zawsze jest to tak proste i oczywiste w rzeczywistości? Ubezpieczyciele bardzo często zaniżają kwotę wypłacanego świadczenia. Jak rozpoznać, że kwota naszego odszkodowania powinna być wyższa? Jak dochodzić swoich praw? Ciekawi? Zaczynamy!

Jak rozpoznać, że nasze odszkodowanie zostało zaniżone?

Ubezpieczyciel powinien w sposób obiektywny i niezależny oszacować szkodę i wypłacić odszkodowanie w takiej wysokości, aby przywrócić pojazd do stanu przed wypadkiem czy kolizją. Zakład powinien wykonać wycenę metodą kosztorysową i serwisową uwzględniając aktualne ceny. Jakie chwyty stosują ubezpieczyciele podczas wyceny? Po pierwsze, bardzo często zaniżają kwotę powołując się na wiek pojazdu. Zakład odwołuje się do amortyzacji części zamiennych. Kolejną praktyką stosowaną przez zakłady jest obniżenie wartości odszkodowania przez rzekome zużycie, czyli obniżenie wartości części eksploatacyjnych np. opon. W wycenie naprawy pojazdu zamiast podawać ceny oryginalnych części, kierują się o wiele tańszymi zamiennikami. Są one najniższej jakości, i nie są w stanie przywrócić stanu auta sprzed wypadku. Kwotę odszkodowania zaniża się także poprzez wycenę robocizny. Towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj nie biorą pod uwagę faktu, że auto po wypadku ma niższą wartość podczas sprzedaży. Ubezpieczyciel aby zaniżyć kwotę często oferuje orzekanie szkody całkowitej pojazdu.

Jak dochodzić swoich praw ?

  1. Jednym z najpopularniejszych sposobów na uzyskanie wyższego odszkodowania komunikacyjnego jest skorzystanie z pomocy firmy odszkodowawczej. Pracują tam specjaliści, którzy doskonale znają się na swojej pracy. Pomogą w jak najłatwiejszy sposób uzyskać należne nam odszkodowanie. Więcej informacji na temat zaniżonego znajdziesz TUTAJ.
  2. Od decyzji zakładu ubezpieczeń można się odwołać. Najlepiej dołączyć opinie niezależnego rzeczoznawcy. W odwołaniu należy podać jaką kwotę chcielibyśmy uzyskać.
  3. O pomoc można poprosić Rzecznika Finansowego. Jeśli ubezpieczyciel nie uwzględnia naszego odwołania o pomoc, wówczas sprawę możemy przedstawić Rzecznikowi.
  4. Sprawę można skierować do sądu. Najczęściej wtedy, kiedy odwołanie ani interwencja Rzecznika nie przyniosła skutku. Jednak proces w sądzie zazwyczaj jest długotrwały, i jeśli go wygramy, to dopiero wtedy uzyskamy nasze należne odszkodowanie.

Smutnym jest, że opłacając regularnie nasze ubezpieczenia, w chwili kiedy są nam należne, musimy o nie walczyć. Należy znać swojego prawa i podejmować odpowiednie kroki prawne w celu ich odpowiedniego uzyskania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *