Loading

wait a moment

Smoczek dla dziecka – jaki jest najlepszy?

Smoczek dla dziecka – jaki jest najlepszy?

Każde dziecko przechodzi przez okres, w którym smoczek odgrywa niezwykłą rolę – daje mu poczucie bezpieczeństwa oraz spokoju. Tak więc widok dziecka ze smokiem w buzi jest czymś w pełni naturalnym. Ważne jest jednak to, aby rodzice mieli świadomość, w jakim celu dzieciom kupuje się smoczki oraz jakie są przyczyny i skutki jego stosowania – zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Dlaczego dzieci potrzebują smoczka? Który warto wybrać?

Zalety i wady ssania smoczka

Do głównych zalet ssania smoczka zaliczane są:

  • pomaga dziecku w zasypianiu i wyciszeniu,
  • dziecko po urodzeniu ma naturalny odruch ssania, a smoczek pozwala zaspokoić tę potrzebę,
  • może ułatwić odzwyczajenie dziecka od zbyt częstych karmień w nocy,
  • wielu specjalistów twierdzi, iż zasypianie ze smoczkiem może pomóc uchronić dziecko przed tzw. śmiercią łóżeczkową.

W związku z przeprowadzonymi obserwacjami zachowań dzieci oraz ich mam, a także na podstawie przeprowadzonymi badaniami powstało kilka negatywnych tez na temat użytkowania smoczka przez dzieci. Do wad ssania smoczka zaliczane są:

  • infekcje (np. ucha środkowego),
  • możliwe wady zgryzu,
  • możliwość uszkodzenia sutków przez dzieci, które często ssą smoczek,
  • zbyt wczesne odstawienie dziecka od piersi,
  • zaburzenia wpływające na utrudnienie dziecku ssania piersi.

Wszystkie wady i zalety warto wziąć pod uwagę. Wymienione wyżej zachowania i skutki zauważono także u dzieci, u których nie stosowano często smoczków. Ponadto skutki uboczne występują najczęściej wtedy, kiedy rodzice nie kontrolują czasu, który dziecko spędza ze smokiem w buzi. Maluchy, które szybko przyzwyczajają się do smoczka, mogą doznać powyższych problemów, dlatego rodzice powinni zwrócić uwagę na czas spędzony ze smoczkiem w buzi i nie pozwolić dziecku na wymuszanie stosowania smoczka, które może doprowadzić do uzależnienia się od ssania.

Smoczek – jak go stosować?

Zaleca się, aby pierwsze smoczki były wprowadzane przed czwartym tygodniem życia dziecka, a pełne ich odstawienie nastąpiło maksymalnie w okolicach 18 miesiąca życia. Ponadto smoczek powinien być dostosowany do wieku dziecka – średnio jest on wymieniany co jeden-dwa miesiące. Istotny jest kształt smoczka oraz zadbanie o to by zawsze był on czysty. W przypadku kupna lateksowego smoczka zaleca się ówczesne sprawdzenie, czy u dziecka nie występuje żadna reakcja alergiczna związana z kontaktem z tym materiałem. Smoczek powinien być używany rozsądnie i z umiarem – ma on odciążyć mamę od zbyt częstych karmień, jednak stosowany zbyt często może uzależnić dziecko od jego stosowania.

Jaki model smoczka warto wybrać?

Przed zakupem pierwszego smoczka warto zapoznać się oraz przemyśleć zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie dotyczące korzystania ze smoczka przez dzieci. Zaleca się, aby stosowanie smoczka było rozważne (z pełną kontrolą reakcji oraz odruchów dziecka) oraz oparte o konsultację z lekarzem. Nieważne czy jest to np. smoczek dr browns, czy smoczek mniej znanej marki – ma on na celu pomóc, a nie za szkodzić. Podczas wyboru właściwego modelu smoczka, najważniejszym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest bezpieczeństwo dziecka. Smoczek powinien mieć odpowiedni rozmiar gumki i tarczki. Zazwyczaj należy się sugerować informacją dotyczącą przeznaczenia smoczka (dla jakiego przedziału wiekowego został dostosowany), jednak każdy maluch jest inny i czasem należy dobrać smoczek poprzez wypróbowanie kilku różnych.