Loading

wait a moment

Paradontoza – leczenie choroby

Paradontoza - leczenie choroby

Paradontoza to bardzo uciążliwa choroba, która co jakiś czas przewija się w mediach przy okazji reklam różnego typu środków leczniczych. Ich producenci nie zadają sobie jednak zwykle trudu, by przy okazji promocji swoich specyfików wytłumaczyć odbiorcom, skąd bierze się owa przypadłość i jaki jest jej przebieg. Odpowiedzmy sobie więc na pytanie: na czym polega paradontoza?

Jak rozwija się dolegliwość?

Przyczyną zapalenia przyzębia zazwyczaj jest niedostateczna higiena jamy ustnej i nadmierny rozwój bakterii płytki nazębnej. To one w pewnym momencie atakują tkankę otaczającą ząb i zaczynają drążyć w głąb jego kieszonki. Może to doprowadzić do uszkodzenia korzenia, a nawet do jego utraty – wiąże się z tym też uciążliwy ból i krwawienie. Oczywiście nie należy panikować, gdy raz na jakiś czas dostrzeże się krew podczas, na przykład, szczotkowania. Przedłużający się ból i obfite ślady są już jednak czynnikami zdecydowanie alarmującymi.

Jak uniknąć paradontozy?

Takiej choroby można bardzo łatwo uniknąć, a jej profilaktyka obejmuje przede wszystkim odpowiednią higienę jamy ustnej. Codzienne szczotkowanie i dokładne usuwanie resztek pokarmu skutecznie hamuje rozwój szkodliwych bakterii i osadzanie się płytki nazębnej. Jeśli jednak doprowadziliśmy nasze zęby do stanu, w którym leczenie jest konieczne, należy udać się do specjalisty.

Leczenie

Periodontologia to dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem schorzeń przyzębia. W przypadku wystąpienia objawów sugerujących paradontozę, należy jak najszybciej odwiedzić specjalistę, który wdroży odpowiednią terapię. U jej podstaw leży pouczenie pacjenta, by od tej pory starannie dbał o higienę zębów, co zatrzyma rozwój choroby. Cięższe szkody wyrządzone przez bakterie można usunąć, oczyszczając korzeń zęba ze zniszczonej tkanki i stosując w jej miejsce syntetyczne wypełnienie. W skrajnych przypadkach lekarz wprowadza terapię antybiotykową, choć dzieje się to rzadko. Stosowanie ich nie jest bowiem zalecane w przypadku chorób przyzębia.

Gdzie leczyć paradontozę?

Periodontologami są dentyści lub ortodonci, zatem go gabinetu stomatologicznego należy udać się w momencie podejrzenia u siebie choroby. Każde duże miasto obfituje w przychodnie dentystyczne i ortodontyczne, więc znalezienie odpowiedniego specjalisty nie powinno stanowić kłopotu. Jednym z miast, w których znaleźć można wykwalifikowanych periodontologów, jest Kraków, gdzie pacjent ma do wyboru ogromny wybór gabinetów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *