Loading

wait a moment

Odkup odszkodowań OC/AC – prosty sposób na zaniżony kosztorys

Odkup odszkodowań OC/AC – prosty sposób na zaniżony kosztorys

Mogłoby się wydawać, że likwidacja szkody komunikacyjnej nie powinna sprawiać żadnych problemów. Niestety często pojawiają się problemy z tym związane i to dość spore. Mowa tu choćby o przedłużających się procedurach odszkodowawczych czy o fakcie zaniżania wysokości odszkodowania przez firmy ubezpieczeniowe. Dla osoby poszkodowanej jest to wówczas nie lada problem. Jest jednak rozwiązanie, na które coraz częściej decydują się poszkodowani kierowcy. Mowa tu o sprzedaży swojego roszczenia względem firmy ubezpieczeniowej.

Zaniżona wysokość odszkodowania

Każdy poszkodowany kierowca, któremu w wyniku kolizji bądź wypadku zostało uszkodzone auto ma prawo do odszkodowania z polisy OC sprawcy. Odszkodowanie pokryć powinno wszelkie szkody powstałe w wyniku zdarzenia drogowego. Aby je uzyskać poszkodowany kierowca złożyć musi odpowiedni wniosek do firmy ubezpieczeniowej sprawcy. Firmy ubezpieczeniowe w takiej sytuacji dokonują wyceny szkód i przedstawiają kosztorys napraw. Innymi słowy, proponują konkretną kwotę odszkodowania. Niestety bywa i tak, że kwota odszkodowania zaproponowana przez ubezpieczyciela jest zaniżona i nie pokryje wszystkich kosztów naprawy. W takiej sytuacji poszkodowany kierowca nie musi zgadzać się z decyzją ubezpieczyciela. Przysługuje mu prawo do złożenia odwołania. Może się jednak zdarzyć, że ubezpieczyciel nie zmieni zdania. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia.

Odkup odszkodowania

Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być odkup odszkodowania. Jest to idealne rozwiązanie dla tych kierowców, którzy nie chcą toczyć długiej walki z firmą ubezpieczeniową o większą kwotę odszkodowania. Zależy im na uzyskaniu środków finansowych w bardzo krótkim czasie. Na czym polega odkup odszkodowania? Jest to wykupienie przez firmę zewnętrzną prawa do ubiegania się o wypłatę odszkodowania w imieniu poszkodowanego kierowcy. W takiej sytuacji poszkodowany może liczyć na natychmiastową wypłatę środków finansowych od firmy, która wykupiła prawo do odszkodowania. Warto wyjaśnić jak taki proces wygląda w praktyce. Odkup odszkodowania polega na cesji szkody na rzecz firmy zewnętrznej specjalizującej się w wykupowania odszkodowań. W takim przypadku poszkodowany kierowca otrzymuje kwotę zaproponowaną przez firmę zewnętrzną i cała sprawa się dla niego kończy. Całe ryzyko przejmuje na siebie firma zewnętrza. Nie ma bowiem pewności, że uda się jej uzyskać wyższe odszkodowanie.

Zalety odkupu odszkodowania

Takie rozwiązanie wiąże się z wieloma korzyściami dla poszkodowanego kierowcy. Przede wszystkim kierowca otrzymuje dopłatę, która nie jest opatrzona możliwością zwrotu. Nawet w przypadku jeśli firmie zewnętrznej nie uda się uzyskać większych środków finansowych od ubezpieczyciela. Ważne jest także to, że kierowca otrzymuje pieniądze niemal od razu po podpisaniu umowy cesji. Zwykle jest to zaledwie kilka dni. Dla poszkodowanego kierowcy jest to możliwość zakończenia całej sprawy w bardzo krótkim czasie. Jeśli zatem ktoś znajdzie się w sytuacji, w której ubezpieczyciel zaniży odszkodowanie, warto jest sprawdzić na rynku firmy specjalizujące się w odkupie odszkodowań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *