Loading

wait a moment

Dofinansowanie: Czyste Powietrze. Jak dostać dotację na drzwi zewnętrzne?

Dofinansowanie: Czyste Powietrze. Jak dostać dotację na drzwi zewnętrzne?

Nawet cztery tysiące złotych dopłaty możesz otrzymać na drzwi pasywne. Oferuje to rządowy Program Czyste Powietrze. Dopłaty obejmują m.in. drzwi drewniane i można je łączyć z ulgą termomodernizacyjną. Jak skuteczne ubiegać się o dofinansowanie?

Dofinansowanie na drzwi pasywne, czyli jakie?

Program czyste powietrze dofinansowanie na drzwi zewnętrzne to temat, który interesuje osoby wykańczające dom. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się drzwi pasywne. To produkty posiadające lepszą izolację cieplną, czyli grubszą warstwę materiału termoizolacyjnego. Celem montażu takich drzwi jest zatrzymanie ciepła w domu. Dzięki temu uzyskuje się doskonałe parametry przenikalności ciepła oznaczone symbolem Ud.

Na przykład drewniane drzwi zewnętrzne marki CAL mają Ud  równy nawet 0,58 W/m2K. Jest to wartość dużo lepsza, niż wymaga standard dla drzwi pasywnych (ten wynosi poniżej 0,8 W/m2K). Wiele modeli CAL produkowanych jest w standardzie Arctic, czyli dopasowanym do budownictwa pasywnego i energooszczędnego oraz w standardzie CPH Component dedykowanym dla domów pasywnych.

Drzwi zewnętrzne pasywne – kto może otrzymać dopłatę?

Osoby uprawione do otrzymania dofinansowania w ramach Programu Czyste Powietrze to przede wszystkim właściciele domów jednorodzinnych. Dopłaty obejmują zarówno domy już wybudowane, jak i te posiadające pozwolenie na budowę. Osoby takie mogą ubiegać się o dopłatę lub pożyczkę, w ramach której przeprowadzą prace termomodernizacyjne. I właśnie do nich wlicza się m.in. zakup lub wymiana drzwi na drzwi pasywne. Trzeba przy tym pamiętać, że program nie obejmuje prac już zakończonych.

Dofinansowanie: Czyste Powietrze. Jak dostać dotację na drzwi zewnętrzne?

Dofinansowanie – czyste powietrze. Ile wynosi?

Wysokość dofinansowania w programie liczona jest w oparciu o miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie. Istnieją jednak pewne ograniczenia odnośnie kwalifikowania kosztów. Po pierwsze dopłatę lub pożyczkę można otrzymać tylko na prace, których koszt wynosi co najmniej 7 tys. złotych, w tym dofinansowanie np. na drzwi zewnętrzne drewniane liczone jest do kwoty 2.000 zł za jeden metr kwadratowy powierzchni. Co istotne, drzwi zewnętrzne objęte dofinansowaniem nie mogą mieć współczynnika Ud wyższego niż 1,30 W/M2K.

Górny limit całej inwestycji dla jednego domu nie może zaś przekroczyć 53 tys. zł. Dopłata zostanie przekazana po zrealizowaniu części lub całości przedsięwzięcia. Pamiętaj także, że realizatorzy programu mogą przeprowadzić kontrolę. Zatem np. jeśli interesują cię drzwi drewniane pasywne, upewnij się, że deklaracja producenta poparta jest certyfikatem, iż drzwi spełniają normy dla budownictwa pasywnego.

Czyste powietrze dofinansowanie. Jak złożyć wniosek?

Wniosek  o dopłatę na drewniane drzwi zewnętrzne można złożyć w formie papierowej bądź elektronicznej. Druga opcja jest o wiele wygodniejsza i wymaga utworzenia konta na Portalu Beneficjenta właściwym ze względu na województwo. Wnioski obsługuje WFOŚIGW (Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).  Wniosek można przesłać przez Portal Beneficjenta lub za pomocą profilu zaufanego ePUAP. Czas na realizację prac wynosi 30 miesięcy od daty złożenia wniosku, natomiast samo rozpatrywanie wniosku o dopłatę na drzwi zewnętrzne drewniane nie powinno zająć więcej nić 90 dni roboczych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *