Loading

wait a moment

Suplementy z L-argininą

Suplementy z L-argininą

Suplementy z L-argininą biją rekordy popularności wśród osób uprawiających regularnie aktywność fizyczną. L-arginina pozytywnie wpływa na organizm przygotowując go do treningu – zwiększa wydolność i poprawia gotowość do wysiłku fizycznego.

L-arginina jest prekursorem tlenku azotu, w związku z czym jest idealna dla osób pragnących rozbudować swoją masę mięśniową. Tlenek azotu powoduje optymalny rozkurcz mięśni gładkich, a co za tym idzie zapewnia organizmowi ochronę przed zbyt wysokim ciśnieniem krwi. Ponadto L-arginina wpływa na pozytywne odżywianie mięśni, które zaopatrywane są w niezbędny tlen i liczne substancje odżywcze.

Kolejną zaletą, z której znana jest L-arginina jest stymulacja produkcji hormonu wzrostu, a także regulacja poziomu glukagonu i insuliny.

L-arginina oczyszcza również nasze narządy wewnętrzne z amoniaku oraz usprawnia pracę wielu organów takich jak wątroby, nerki i układ nerwowy. Ponadto L arginina może uchronić nas przed rozwojem nowotworów oraz spowolnić procesy starzenia się organizmu, ponieważ jest ona bardzo silnym antyoksydantem – chroniącym przed działaniem wolnych rodników.

L-arginina powoduje powstawanie rozszerzającego i uelastyczniającego naczynia tlenku azotu, dzięki czemu jej suplementacja ma korzystny wpływ na serce oraz układ krążenia. Przyjmowanie suplementów zawierających L-argininę może również okazać się pomocne w przypadku problemów z erekcją.

Kolejną zaletą przyjmowania L-argininy jest poprawa działania grasicy, odpowiedzialnej za dojrzewanie limfocytów T, dzięki czemu wzmacnia odporność organizmu.

Niedobory argininy nie zdarzają się często u zdrowych, stosujących zdrową i zróżnicowaną dietę osób. Urozmaicona dieta, bogata w nabiał, tłuste ryby, czerwone mięso, jaja, orzechy, produkty pełnoziarniste czy soczewicę powinna zagwarantować odpowiednią ilość argininy w organizmie. Badania wykazały jednak, że z wiekiem zawartość argininy w organizmie maleje. Wynika to ze zmniejszonych zdolności produkcyjnych. Niedobory argininy mogą wystąpić także u osób niedożywionych, cierpiących z powodu różnych chorób oraz w trakcie przebiegu m.in. AIDS.

Osoby uprawiające regularnie intensywną aktywność fizyczną przejawiają większe zapotrzebowanie na L-argininę, często decydują się zatem na jej suplementację.

Na rynku dostępne są liczne suplementy zawierające L-argininę, nierzadko wzbogacone o dodatkowe składniki mineralne i witaminy. Według zaleceń producentów należy przyjmować suplement z L-argininą przed treningiem, po treningu i/lub przed snem (w zależności od preparatu). Pamiętać jednak trzeba o nieprzekraczaniu jej zalecanej dziennej porcji oraz wykluczeniu przeciwwskazań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *