Loading

wait a moment

Drzewce kościelne – do czego służą i kiedy są używane?

Drzewce kościelne - do czego służą i kiedy są używane?

Każda uroczystość państwowa i religijna wymaga odpowiedniej oprawy. Szczególnie ważne są wszelkiego rodzaju uroczystości liturgiczne celebrowane wraz z procesją eucharystyczną.

Podczas procesji używa się w baldachimu, czyli przenośnej osłony noszonej nad celebrującym kapłanem niosącym monstrancję z Hostią. Baldachim wsparty jest na ogół na czterech lub sześciu drzewcach baldachimowych jednakowej długości.

Baldachim – historia

Nazwa „baldachim” pochodzi od wyrazu „baldach” oznaczającego tkaninę jedwabną przetykaną złotą nicią i sprowadzaną z Bagdadu. Używano jej w dawnych czasach do produkcji zasłon i lektyk, a potem baldachimów rozpinanych nad władcami. Dziś baldachim używany bywa w czasie kościelnych procesji eucharystycznych i jest wyrazem największej czci i poszanowania dla Najświętszego Sakramentu. Wykonany jest z kosztownych i eleganckich materiałów, takich jak np. haftowana satyna zdobiona złotem i rozpięta na odpowiednio zdobionych drzewcach baldachimowych.

Drzewce do baldachimu

Drzewce baldachimowe używane w trakcie uroczystości kościelnych są wykonywane z długich drążków, zwanych również styliskami zakończonymi głowicą. Drzewce te muszą być tak zaprojektowane, aby solidna konstrukcja pozwalała na stabilne trzymanie baldachimu w dłoniach, mimo jego ciężaru. Drzewce muszą być estetyczne i jednocześnie wygodne do przenoszenia w trakcie procesji trwających czasami wiele godzin. Drzewce kościelne w trakcie procesji niosą zawsze osoby specjalnie wybrane do pełnienia honorowych funkcji w czasie uroczystości.

Drzewce różnią się wzorem, kolorem i wykorzystanymi do produkcji materiałami, które muszą być eleganckie, wytrzymałe i lekkie. Wszystkie te cechy związane są z funkcją, jaką drzewce pełnią w trakcie najważniejszych uroczystości, czyli utrzymują i eksponują  baldachim. Drzewce kościelne są bogato zdobione i to zarówno wtedy, gdy wykonane jest z drewna, najczęściej brzozowego, jak i z metalu. Każda firma produkująca drzewce baldachimowe  posiada własne wzory, lecz również gotowa jest wykonać oryginalny projekt drzewca na specjalne zamówienie klienta. Drzewce baldachimowe często zdobione są elementami złotymi lub srebrnymi.

Akcesoria do drzewców kościelnych

Z racji tego, że baldachimu używa się podczas procesji wychodzącej na zewnątrz świątyni drzewce baldachimowe, jak i cały baldachim powinny być wykonane z materiałów odpornych na wilgoć. Długość drzewców dostępnych w sklepach oferujących dewocjonalia najczęściej wynosi 235 cm. Oferowane są również drzewce o innej długości, jak również drzewce skręcane.  Produkty te są sprzedawane na ogół wraz z kompletem ozdobnych okuć, najczęściej mosiężnych. Producenci oferują ponadto klamry do baldachimów, podstawy do drzewców i stojaki do baldachimów.