Loading

wait a moment

Smog w Polsce

Smog w Polsce

Wraz z zimnym powietrzem za oknami powraca do nas temat smogu. Polska znajduje w czołówce państw, które borykają się z problemem smogu. Zanieczyszczenie powietrza w wielu miejscach znacznie przekracza stany alarmowe. Walka z tymże problemem powinna odbywać się w różnych wymiarach. Jednym z nich jest stosowanie ochrony osobistej przed zgubnymi skutkami zanieczyszczeń.

Jak skutecznie bronić się przed smogiem ?

Jednym z lepiej poznanych, a zarazem coraz bardziej popularnych i skutecznych sposobów na obronę przed smogiem są maski antysmogowe. Chociaż nadal kojarzone są głównie z Japonią, gdzie bardzo często się je używa, w Polsce również zaczynają być coraz bardziej popularne. W maskach antysmogowych umieszcza się specjalistyczne filtry, które mają za zadanie chronić przed przedostaniem się pyłu. Niestety nie wszystkie z nich są skuteczne, dlatego dokonując wyboru upewnijmy się, że nasza maska nie będzie przepuszczała pyłu PM2,5, który zawiera niewielkie cząsteczki dostające się do płuc, ale również i do krwi.

Jaką maskę antysmogową wybrać ?

Nie każda maska antysmogowa będzie dla nas. Właśnie dlatego też na rynku mamy tak duży ich wybór. Podczas wyboru warto zwrócić uwagę, do czego będziemy potrzebować naszej maski. Producenci bowiem oferują nam modele dedykowane dla dzieci, sportowców, czy spacerowiczów.

Jeżeli na zewnątrz wychodzimy niezbyt często, a przebywanie poza domem ograniczona się do wyjścia na zakupy, wybierzmy maskę casualową. Powinna być ona wyposażona w filtr węglowy i zawór węglowy. Zwróć również uwagę na jakość wykonania i komfort użytkowania.

Jeżeli jesteś sportowcem, najważniejsza w masce będzie swoboda oddychania i filtr. Podczas biegania wdychamy znacznie więcej powietrza, aniżeli podczas swobodnego spaceru. Dlatego też wybierając maskę antysmogową w tym wypadku zwróć uwagę, czy posiada zawór do regulowania przepływu powietrza. Większy komfort użytkowania maski antysmogowej podczas biegania uzyskamy, jeżeli będzie ona wyposażona w siatkę odprowadzającą wilgoć. 

Czy maski antysmogowe są skuteczne ?

Maski antysmogowe są w stanie jak najbardziej uchronić nas przed wszystkimi substancjami szkodliwymi, które znajdują się w powietrzu. Niemniej jednak należy pamiętać, że warunkiem ich skuteczności jest przede wszystkim właściwe ich dobranie. Dobrze dobrana maska antysmogowa powinna być dostosowana do naszej aktywności. Ponadto musi mieć dobry rozmiar i odpowiedni filtr (najlepiej jest wybierać maski oznaczone międzynarodowym symbolem N99, co oznacza że maska powinna zatrzymywać 99 procent pyłów). Odpowiednio wykonana i skuteczna maska antysmogowa powinna również zawierać specjalny zawór, czyli kółeczko umieszczone na jej środku. Jego zadaniem jest odprowadzanie wilgoci i pary wodnej, która powstaje podczas oddychania. Stanowi ono również usztywnienie na nos, które sprawia, że maska przylega odpowiednio do naszej twarzy.

Podsumowując powyższy artykuł warto podkreślić, że problem smogu nie jest niczym nowym. Pojawia się każdego roku, wraz z napływającym do nas zimnym powietrzem w porze zimowej. Jednym z bardziej skutecznych sposobów na ochronę przed smogiem jest stosowanie specjalnych masek antysmogowych. Podczas zakupu pamiętajmy o odpowiednim dostosowaniu maski do naszych potrzeb. Na rynku istnieją bowiem maski antysmogowe dla osób aktywnych, jak i dla zwykłych użytkowników. Dobrze dobrana maska powinna mieć właściwy rozmiar, odpowiedni filtr i zawór, który umożliwi regulację przepływu powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *