Loading

wait a moment

Składowanie towarów – 4 korzyści, jakie daje wynajem magazynu

Składowanie towarów – 4 korzyści, jakie daje wynajem magazynu

Odpowiednie przechowywanie i magazynowanie firmowych urządzeń lub wyprodukowanych towarów to codzienność, zwłaszcza w przypadku większych przedsiębiorstw. Sporo firm rozważa budowanie własnych magazynów, jednak rozwiązanie takie obarczone jest kilkoma niedogodnościami. Trudno wszak przewidzieć, czy planowana powierzchnia magazynowa po zakończeniu budowy nie okaże się zbyt mała, w związku z rozwojem przedsiębiorstwa. Również koszty wzniesienia hali magazynowej stanowią spore obciążenie dla budżetu firmy, dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest wynajem magazynu. Pozwala to na redukcję kosztów, jak również uniezależnienie się od składowania dóbr firmowych w jednym miejscu. Jak wykorzystać powierzchnie magazynowe?

  1. Korzystne umiejscowienie
  2. Dopasowana powierzchnia magazynu
  3. Hale magazynowe – wyposażenie
  4. Wynajęcie magazynu – koszty

Korzystne umiejscowienie

Budowa własnej hali magazynowej może być problemem, gdy firma rozszerza swą działalność lub przenosi się w inne miejsce. Wynajem powierzchni magazynowej umożliwia składowanie towarów w bliskiej odległości od aktualnej siedziby przedsiębiorstwa (lub filii) oraz dogodny dojazd. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie, gdy nie można wejść w posiadanie odpowiedniego terenu w pobliżu miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Zwłaszcza w centrach i okolicach dużych miast zakup ziemi jest bardzo trudny, bądź to ze względu na brak chętnych do sprzedaży, bądź ze względu na niebotyczne koszty. Natomiast wynajęcie hali magazynowej rozwiązuje wiele problemów – z reguły magazyny takie są położone w pobliżu ważniejszych dróg, dzięki czemu odpadają wszelkie problemy związane z logistyką. Dobre umiejscowienie oraz możliwość wynajęcia magazynu w wielu regionach jest przydatne zwłaszcza dla firm, które prowadza swą działalność na dużym obszarze, nawet w kilku krajach europejskich. Z rozwiązania takiego powinny skorzystać także przedsiębiorstwa, które ze względu na charakter działalności zmieniają co jakiś czas swoją siedzibę.

Dopasowana powierzchnia magazynu

Wiele firm, podczas prowadzenia działalności rozwija się, a co za tym idzie zmienia się wielkość produkcji oraz asortyment. Posiadanie własnej hali może okazać się kłopotliwe, gdy zabraknie miejsca na przechowywanie towarów lub sprzętu firmowego. Może także dojść do sytuacji, gdy spora część magazynu będzie stała pusta, generując jedynie dodatkowe koszty. Optymalnie wykorzystane powierzchnie magazynowe pozwolą na oszczędności w budżecie, dlatego wynajem hali jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. To bowiem firma oferująca magazyny do wynajęcia troszczy się o to, by jak najlepiej zagospodarować przestrzeń w magazynach, a także zadbać o bezpieczeństwo i odpowiednie warunki do przechowywania towarów. Istotne jest odpowiednie oszacowanie potrzeb – zarówno obecnych, jak i planowanych. Wynajmując magazyn musimy również pamiętać, iż towary oraz sprzęt firmowy będą tam nie tylko składowane, ale również ładowane i rozładowywane, dlatego należy zadbać o odpowiednie rozmieszczenie ich w hali.

Hale magazynowe – wyposażenie

Powierzchnie magazynowe do wynajęcia powinny być odpowiednio wyposażone, by odpowiednio zabezpieczyć składowane towary oraz zapewnić ich swobodny rozładunek i załadunek. Większość hal magazynowych posiada własne urządzenia, pozwalające na jak najlepsze zagospodarowanie powierzchni magazynu, w przypadku ich braku należy zadbać o to we własnym zakresie. Magazyny, w których składowane są towary posiadają dostęp do mediów, są również podzielone na sektory, co umożliwia zaplanowanie rozmieszczenia przedmiotów. Dodatkowym wyposażeniem hali są urządzenia, pomagające w załadunku towarów oraz rampy. Magazyny na wynajem umożliwiają również składowanie towarów, które wymagają szczególnych warunków. Na przykład żywność przechowywana jest w niskich temperaturach oraz atmosferze o zwiększonej wilgotności, natomiast pojazdy służące do transportu dóbr powinny mieć dużo miejsca oraz zapewnioną łatwą łączność z głównymi drogami.

Wynajęcie magazynu – koszty

W porównaniu z ceną budowy własnego magazynu, jego wynajęcie będzie znacznie korzystniejszym rozwiązaniem i pozwoli na znaczną redukcję kosztów. Własna hala to nie tylko konieczność znalezienia odpowiedniego miejsca na jej postawienie, wykonanie projektu i zatrudnienie odpowiedniej firmy do jej postawienia, ale także konieczność zagospodarowania jej po zaprzestaniu lub przeniesieniu działalności. W przypadku firm prowadzących działalność w kilku miejscach rozwiązanie takie w dużym stopniu obciążałoby budżet, dlatego wynajem powierzchni magazynowej jest rozwiązaniem znacznie bardziej ekonomicznym. Jedynym kosztem, ponoszonym przez przedsiębiorstwo, jest koszt wynajmu. Położenie takich magazynów w newralgicznych miejscach oraz łatwy dostęp do kluczowych arterii drogowych na całym kontynencie rekompensuje wkład finansowy w ich wynajęcie. Dodatkową zaletą jest fakt, iż opłaty ponoszone są jedynie w przypadku faktycznego korzystania z możliwości składowania towarów w magazynie – w przypadku zaprzestania lub przeniesienia działalności firma nie ponosi żadnych niepotrzebnych kosztów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *