Loading

wait a moment

Skąd u niemowląt biorę się zaparcia i jak z nimi walczyć?

Skąd u niemowląt biorę się zaparcia i jak z nimi walczyć?

Opróżnianie się to jedna z potrzeb fizjologicznych, które towarzyszą nam od pierwszych dni życia. Niezwykle ważne jest, aby regularnie wydalać produkty przemiany materii, również w wieku niemowlęcym. Zalegające złogi kałowe potrafią wyrządzić wiele problemów, związane są również z bólem. Jak można je zwalczać u małych dzieci?

Zatwardzenie u niemowlaka – jakie są objawy?

Każdy rodzic powinien zorientować się, że jego dziecko ma problem ze zrobieniem kupy. Na pewno uwagę zwraca jej brak. W przypadku zdrowych dzieci wypróżnienia powinny następować codziennie. Nie ma jednak konieczności do niepokojenia się, jeśli jednego dnia maluch nie załatwi się. Jeśli pojawiają się również takie symptomy jak pogorszenie nastroju, płacz, podciąganie nóżek do brzucha i napinanie się, można mieć pewność, że jest to zatwardzenie u niemowlaka i dziecku trzeba pomóc.

Przyczyny zaparć u niemowląt

Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne. Niektórzy lekarze wskazują, że małe dzieci nie mają dobrze rozwiniętego układu wydalniczego i ruchy perystaltyczne jelit stanowią problem. W przypadku zatwardzenia powód to jednak zazwyczaj brak wystarczającej ilości płynów. Jeśli mleko mamy jest gęste, a maluch sporo się poci, istnieje ryzyko, że kał zamieni się w twardą masę, która nie będzie chciała się wydostać na zewnątrz.

Jeśli dziecko raz odczuje ból związany z zaparciami i niemożnością załatwienia się, może u niego dojść do tak zwanych zaparć nawykowych. Strach powoduje, że maluch unika wypróżniania i potrafi wytrzymać nawet do kilku dni bez zrobienia kupy. Absolutnie nie wolno na to pozwalać, ale też nie można dziecka do niczego zmusić. Najczęściej pomaga poważna rozmowa.

Czym można leczyć zatwardzenie u niemowlaka?

Bardzo istotną kwestią jest oczywiście podawanie dziecku dużych ilości płynów. Poza mlekiem może być to również woda. Dodatkowo warto wspomagać perystaltykę jelit i wykonywać masaż brzuszka – ruchem w kierunku pracy wskazówek zegara. Często taki masaż okazuje się być bardzo pomocny. Jeśli zaparcia nie ustępują, koniecznie trzeba udać się z dzieckiem do lekarza. Ten może zalecić zwykły czopek glicerynowy. Jego zastosowanie jest bardzo pomocne i ułatwia wypróżnienie się, jednak nie zaleca się zbyt częstego stosowania takich czopków, ponieważ rozleniwiają jelita. Stosowane są również popularne syropy.

Istotną rolę odgrywa z pewnością dieta. Jeśli doszło już do jej rozszerzania, wówczas istnieją różne sposoby na zwalczenie zatwardzenia. Dziecku można podawać słoiczki z wędzoną śliwką i jabłkiem, jak również innymi owocami. Zapierająco działa tarta marchewka, ryż, czy banan. Pod żadnym pozorem dziecku cierpiącemu na zaparcia nie wolno podawać czekolady ani produktów zawierających kakao. Należy również włączyć błonnik pokarmowy, na przykład w postaci płatków owsianych, ale przy tym nie wolno zapominać o dużych ilościach wody. Tylko ona jest w stanie sprawić, że błonnik właściwie spełni swoją rolę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *