Loading

wait a moment

Czyste meble, czyli jak prać tapicerkę?

Czyste meble, czyli jak prać tapicerkę?

Czyszczenie mebli tapicerowanych to prawdziwy koszmar, a naprawdę niewiele trzeba, żeby zabrudzić jasny materiał kanapy lub fotela. Zazwyczaj wystarczy usiąść kilka razy w dżinsach, by powstały nieestetyczne smugi, o plamach z herbaty, kawy oraz wina nie wspominając. Na szczęście producenci coraz częściej do serca biorą sobie funkcjonalność tkanin obiciowych w związku z czym najnowsze tapicerki zazwyczaj pojawiają się w wersjach plamoodpornych z ograniczoną chłonnością wody. Niezależnie jednak od tego, w co obity jest nasz komplet wypoczynkowy, meble tego rodzaju poddawane są intensywnej eksploatacji, więc potrzebują solidnego czyszczenia raz na jakiś czas. Stosując proste triki, zachowamy nasze sofy, narożniki oraz stylowe uszaki w nienagannym stanie.

Klucz do sukcesu

Najważniejszym elementem dbania o tapicerowaną część naszego wystroju jest pamiętanie o tym, by plamy usuwać na bieżąco. Doświadczone panie domu dobrze wiedzą, że świeże zabrudzenia schodzą dużo łatwiej niż te, które zaschły. Niektóre z nich wymagają jedynie przetarcia szmatką z zimną wodą, inne natomiast np. plamy z jagód będą potrzebowały potraktowania kwaśnym mlekiem lub jogurtem, jednak mimo wszystko ich usunięcie chwilę po tym, jak się pojawiły, nie powinno stanowić problemu. Starajmy się unikać agresywnych, skoncentrowanych środków, które mogą odbarwić tkaninę obiciową. Stosujmy je jako ostateczność w walce z opornym na inne metody brudem.

Pianka do bawełny, amoniak do aksamitu, czyli konkretne rozwiązanie dla konkretnych tkanin

Kupując sofę lub materiał obiciowy, producenci często sugerują odpowiedni sposób konserwacji. Warto się z nim zapoznać i wdrożyć go w życie, ponieważ dzięki tym wskazówkom nasze tkaniny w niezmienionym stanie posłużą nam o wiele dłużej. Jeśli jednak nie mamy się na kogo zdać, najlepiej poszukać specjalistycznych preparatów przeznaczonych do czyszczenia naszego rodzaju tapicerki meblowej. Bawełnę najłatwiej wyczyścimy specjalnymi piankami nakładanymi na odkurzoną powierzchnię i usuwanymi za pomocą płóciennej, białej szmatki. Podobnie sprawa wygląda w przypadku weluru, który powinie być czyszczony przeznaczonymi do tego płynami. Aksamit natomiast pozbawimy wszelkich zabrudzeń, przecierając go zgodnie z kierunkiem włosia roztworem wody i amoniaku. Po takim zabiegu tkaninę należy wyczesać miękką szczotką.

Podsumowanie

Trzymając się kilku zasad i dbając na bieżąco o usuwanie plam, bez problemu utrzymamy nasze meble wypoczynkowe w doskonałym stanie. Wystarczy wyposażyć się w odpowiednie preparaty oraz cierpliwość, by ta czynność stała się przyjemnością. Jeżeli nie mamy czasu, cierpliwości lub kiedy nasz mebel np: sofa jest w złym stanie można skorzystać z usług specjalistycznych firm, które oferują czyszczenie mebli tapicerowanych – zamów pranie na Ursynów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *