Loading

wait a moment

Jakie leki warto zabrać na weekendowy wyjazd?

Jakie leki warto zabrać na weekendowy wyjazd?

Szykując się do wyjazdu z domu na weekend nikt nie planuje chorób, ani złego samopoczucia. Takie przykre sytuacje mogą się jednak zawsze zdarzyć. Warto wziąć je pod uwagę i przygotować niewielką apteczkę z najważniejszymi preparatami. Jakie leki powinny znaleźć się w takim zestawie?

Pierwsza pomoc w nagłej sytuacji

Niezależnie od tego, dokąd się wybieramy, warto pamiętać o zestawie pierwszej pomocy. W przypadku uszkodzenia skóry niezbędne będą środki dezynfekujące, plastry, czy bandaże. Warto mieć również przy sobie bandaż uciskowy, czy maść z antybiotykiem. Na stłuczenia przyda się żel, na przykład z arnicą łagodzącą opuchliznę i stan zapalny. Im wcześniej zastosujemy taki preparat, tym mniejsze ryzyko wystąpienia opuchlizny i silnego bólu.

Jeżeli ktoś z członków rodziny jest alergikiem i silnie reaguje na przykład na ukąszenia owadów, zawsze powinien mieć przy sobie lek antyhistaminowy, który załagodzi objawy, takie jak puchnięcie przełyku, czy ostre zapalenie zatok i inne. Najlepiej, jeśli są to środki zalecone przez lekarza, ponieważ tylko wtedy można mieć pewność, że będą to preparaty skuteczne. Alergicy nie powinni się ruszać z domu na większe odległości bez swoich leków, podobnie jak osoby cierpiące na astmę oskrzelową. Nigdy nie wiadomo, kiedy zdarzy się atak i konieczne będzie jego złagodzenie.

Leki przeciwbólowe bez recepty

Ból głowy, zęba, czy kręgosłupa zwykle przytrafia się nam w najmniej oczekiwanym i pożądanym momencie. Dlatego w podróżnej apteczce musi znaleźć się miejsce dla leków przeciwbólowym o przyspieszonym działaniu. Warto zaopatrzyć się w Ibum Forte, Ibuprom sprint caps, czy Nurofen Ultima. Rodzice małych dzieci zawsze powinni wozić ze sobą syrop o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Infekcje, stany zapalne, czy nawet wyrastające zęby potrafią przysporzyć wiele problemów i nieprzespanych nocy, czemu można z łatwością zapobiec. Ważne, aby wiedzieć, w jaki sposób stosuje się konkretny lek przeciwbólowy, a osoby stosujące te na receptę również nie mogą o nich zapominać.

Leki przyjmowane stale

Wiele osób przyjmuje różne leki na co dzień, z uwagi na różnego rodzaju dolegliwości. Zwykle zalecenia lekarzy są takie, aby swoje leki przyjmować w sposób regularny i nie rezygnować nawet z pojedynczych dawek. Przed planowanym wyjazdem koniecznie należy sprawdzić, czy posiadamy odpowiednią ilość swoich leków, a w razie czego uzupełnić ich zapasy. Na szczęście e-recepty znacznie ułatwiają sprawę, ponieważ nie trzeba ich ze sobą nigdzie zabierać. Wystarczy zapisać sobie czterocyfrowy kod recepty i znać swój numer pesel.

Pacjenci leczący się od lat na te same schorzenia recepty mogą często uzyskać na telefon, bez konieczności odwiedzania gabinetu lekarskiego. Leki przyjmowane stale najlepiej zawsze mieć przy sobie, w szczególności, jeśli są to środki, które mogą okazać się przydatne w nagłej sytuacji. Najbliżsi powinni wiedzieć, w jakim miejscu należy ich szukać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *