Loading

wait a moment

Separacja przed rozwodem – kiedy warto się na nią zdecydować?

Separacja przed rozwodem – kiedy warto się na nią zdecydować?

Rozwód oraz separacja związane są z chęcią zmiany życia dotychczasowym partnerem. Zwykle w przeważającej części przypadków pary decydują się od razu na rozwód, a powodem jest chęć związania się na stałe z kimś innym, a także jeśli nie widzisz się żadnych szans na znalezienie wspólnego języka z obecnym partnerem. Opcją, którą zawsze warto jeszcze przedyskutować, jest separacja.

Separacja łatwiejsza do uzyskania

Od klasycznego rozwodu separacja różni się tym, że orzeczenia o niej można spodziewać się nieco szybciej, niż toczącej się rozprawie. Aby go uzyskać, konieczne jest wykazanie całkowitego rozpadu pożycia małżeńskiego, które to jest głównym powodem chęci przejścia w stan separacji.

Jakie kwestie ustalane są podczas separacji?

W zasadzie pod tym względem separacja niewiele różni się od samego rozwodu. Podczas rozprawy ustanawiana jest wysokość alimentów względem jednego z małżonków, kwestie związane z opieką nad dziećmi czy podziałem majątku.

Kiedy warto skorzystać z separacji?

Takich powodów jest przynajmniej kilka. Na pewno jednym z pierwszych jest możliwość przekonania się, jak będzie toczyło nam się życie bez naszego dotychczasowego partnera i czy faktycznie bez niego jest nam w życiu lepiej i łatwiej. Rozłąka czasem działa kojąco na związki i umożliwia spojrzenie na małżeństwo z zupełnie innej perspektywy.

Separacja jest również w zasadzie jedynym rozwiązaniem, jeśli jeden z małżonków nie zgadza się na rozwód. Jeśli jesteś przekonany, że nie chcesz więcej dzielić życia z danym  partnerem, możesz wystąpić o separację. Będziesz mieć poczucie zwróconej wolności, będziesz decydować o sobie samodzielnie, zupełnie jak po rozwodzie. Jedynym ograniczeniem będzie związanie się na stałe z innym partnerem – ślub bez rozwodu jest w końcu niemożliwy.

Separacja jest też rozwiązaniem, jeśli to sąd nie zgadza się z jakiś względów na orzeknięcie rozwodu. W przypadku separacji istnieje również zdecydowanie mniej warunków, dzięki której można ją dostać, niż w przypadku samego rozwodu.

Separacja, mimo rozkładu pożycia małżeńskiego, zakłada, że jest możliwe jeszcze powrócenie do normalności. Jest więc raczej chwilą odpoczynku i spojrzenia z pewnej perspektywy w przeciwieństwie do nieodwracalnego w swoich skutkach rozwodu. Sąd również z tego względu przychylniej spogląda na takie przypadki.

Niemniej jest to jednak znacząca i poważna decyzja, której nie można podejmować pochopnie – najczęściej przecież nie dotyczy jedynie nas samych, ale również dzieci.

Dowiedz się więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *