Loading

wait a moment

Podstawowe informacje o pielęgnacji psów o długiej sierści

Podstawowe informacje o pielęgnacji psów o długiej sierści

Każdy właściciel czworonoga stara się jak najlepiej zadbać o swojego pupila. Zbilansowana karma, długie spacery i regularne wizyty u weterynarza to właściwie oczywistość. Jeżeli jednak jesteśmy posiadaczami długowłosego psa musimy włożyć więcej wysiłku i cierpliwości w jego pielęgnację.

Zdrowa dieta, zdrowy pies

Zbilansowana, pełnowartościowa dieta jest podstawowym krokiem do pięknej i zadbanej sierści naszego pupila, która w większości składa się z białka. Właśnie dlatego niezbędne jest zapewnienie naszemu zwierzakowi karmy bogatej w ten składnik. Bardzo ważne są również kwasy tłuszczowe omega 2 i omega 6, które zapobiegają wysuszeniu skóry. Nie zapominajmy też o witaminach, szczególnie A, C, E, oraz cynku, miedzi i biotynie, które mają bardzo dobry wpływ na uwłosienie i ogólny stan skóry.

Obowiązkowe SPA…dla pupila

Kąpiel psa może być wyzwaniem, szczególnie jeśli jesteśmy właścicielami odmiany długowłosej. Na szczęście z pomocą przychodzą nam produkty dedykowane – specjalistyczne szampony, od głęboko oczyszczających po regenerujące, odżywki i maski nawilżające, czy spraye ułatwiające rozczesywanie. Warto dokładnie przyjrzeć się sierści naszego pupila, ponieważ wybór odpowiedniego kosmetyku może nam zaoszczędzić wiele wysiłku, a psiakowi dyskomfortu.

Sam proces kąpieli nie jest skomplikowany. Zaczynamy od dokładnego rozczesania sierści aby uniknąć późniejszych kołtunów. Następnie, używając odpowiedniego szamponu myjemy psa, sięgając aż do skóry. Po kąpieli przy użyciu ręcznika musimy dokładnie odcisnąć wodę z sierści, zwykłe wycieranie może splątać i połamać włosy. Starannie rozczesujemy psa i suszymy letnim strumieniem suszarki.

Pozostawienie mokrej sierści nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ to najłatwiejsza droga do przeziębienia lub odparzenia skóry.

Staranność i dokładność. Codziennie

Najważniejszą częścią dbania o uwłosienie czworonoga jest czesanie. Wykonywane regularnie polepsza ukrwienie skóry oraz poprawia samopoczucie naszego przyjaciela. Zadbana sierść pozwala psu na regulację temperatury ciała i chroni go przed przegrzaniem.

Zanim przystąpimy do tej czynności, najlepiej delikatnie zwilżyć sierść lub użyć specjalnego sprayu, jeżeli zrobimy to „na sucho” możemy zniszczyć i połamać włosy.
Psa należy czesać zaczynając od skóry, kierując się na zewnątrz. Najlepiej użyć miękkiej szczotki, aby pozbyć się martwych włosów, z czasem zamieniając ją na rzadki grzebień, który pomaga rozczesać kołtuny.

Poza podstawowymi akcesoriami, przydać może się także trymer. Pozwala on ograniczyć ilość wypadających włosów oraz przerzedza zbyt gęstą sierść.
Jeżeli nasz futrzak lubi się „kołtunić” niezbędny będzie także filcak, który delikatnie rozcina splątane końcówki.
Warto mieć pod ręką nożyczki, niezbędne aby przyciąć włosy w okolicach łap, uszu i głowy.

Pielęgnacja sierści psa długowłosego jest wyzwaniem. Jednak przy odpowiednim wysiłku i cierpliwości zyskamy nie tylko pięknego, i zdrowego, ale też szczęśliwego pupila.

Jeżeli czujesz, że pielęgnacja psa z długą sierścią Cię przerasta, a chcesz zadbać o komfort swojego pupila, jego pielęgnacje zleć specjaliście. Pani Barbara Białczyk jest certyfikowanym psim fryzjerem, która po za zwykłym strzyżeniem oferuje kompleksową pielęgnację psa (kąpiel, czesanie, czyszczenie uszu i oczu). Z pewnością zadba o twojego psiaka, poprawiając jego komfort i wygląd. Szczegółową ofertę Pani Barbary znajdziesz na stronie www.