Loading

wait a moment

Na czym dokładnie polegają przeglądy instalacji gazowych w mieszkaniach?

Na czym dokładnie polegają przeglądy instalacji gazowych w mieszkaniach?

W każdym gospodarstwie domowym mamy do czynienia z instalacją hydrauliczną, elektryczną, a także gazową. Każda z nich stanowi odrębny system, który umożliwia nam dogodne funkcjonowanie z łatwym dostępem do wody, prądu oraz gazu, niejednokrotnie wymaganego, by w domu było ciepło i by można było gotować. Jak wszystkie inne elementy domu, instalacje również ulegają eksploatacji oraz nieprzewidzianym awariom. Dlatego też bardzo istotne jest, by na bieżąco wykonywać przegląd instalacji gazowej. Czym jest przegląd instalacji gazowej? Kto i jak często musi go wykonywać? Jak dokładnie wygląda przegląd instalacji gazowej? Ile kosztuje taki przegląd?

Czym jest przegląd instalacji gazowej i kto musi go wykonywać? 

Dokument, który określa wymóg przeprowadzania kontroli instalacji gazowej to Ustawa o Prawie budowlanym. Zgodnie z nim kontrola instalacji gazowych powinna być wykonywana przynajmniej raz w ciągu roku. Co więcej, taka kontrola powinna zawrzeć też sprawdzenie przewodu wentylacyjnego oraz kominowego. Inaczej wygląda ten wymóg, jeśli budynek przekracza powierzchnię 2 tysięcy metrów kwadratowych. W tej sytuacji niezbędne jest dokonania kontroli dwukrotnie w ciągu roku – odpowiednio do 1 czerwca oraz do 1 grudnia. Właściciel mieszkania lub domu luz zarządca nieruchomości jest odpowiedzialny za zlecenie takiej kontroli w wymaganym terminie. Samej kontroli instalacji gazowej dokonuje osoba, która posiada odpowiednie kwalifikacje potwierdzone uprawnieniami dozoru nad eksploatacją instalacji gazowych.

Jak wygląda przegląd instalacji gazowej?

Podczas przeglądu instalacji gazowej przez firmę AKWIN, osoba uprawniona weryfikuje stan techniczny wszystkich przyłączy instalacyjnych. Wszystkie te przyłącza powinny być poprowadzone w odpowiedniej osłonie. Oprócz tego niezbędne jest zweryfikowanie podłączenia całej armatury oraz gazomierzy, a także połączeń przewodów. W celu potwierdzenia prawidłowego działania instalacji gazowej, sprawdza się również poprawność działanie wszelkich urządzeń które zasilane są przez instalacje gazową. W przypadku jakichkolwiek niedociągnięć osoba uprawniona zleci nam dokonanie konkretnych napraw i zleci kontrolę wykonanej naprawy w celu weryfikacji. Pod koniec kontroli instalacji gazowej klient otrzymuje protokół kontroli wraz z jego oceną i wcześniej wspomnianymi zleceniami, jeśli są one konieczne.

Ile kosztuje kontrola instalacji gazowej?

Cena przeglądu jest uzależniona od powierzchni weryfikowanego budynku, a także regionu, w którym jest wykonywany przegląd. Cena to około 10 do 20 złotych za lokal. Jeśli jednak przegląd ma dotyczyć dużego budynku, cena może być naliczana od metra (około 2 złote za metr bieżący).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *