Loading

wait a moment

Jakie oświetlenie wybrać do salonu na jesienne wieczory?

Jakie oświetlenie wybrać do salonu na jesienne wieczory?

W okolicach października zewnętrzna aura przestaje sprzyjać spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Coraz więcej czasu wolnego spędzamy w domu, a wyjścia na zewnątrz traktujemy jako konieczność. Dlatego warto skupić się na sprawieniu, aby nasza domowa przestrzeń była jak najbardziej przytulna. Możemy tego dokonać za pomocą odpowiednich mebli i dodatków, ale jest jeszcze jedna rzecz, na której warto się skupić. Jest to wybranie odpowiedniego oświetlenia, które dodatkowo umili nasze wieczory. Artykuł pokaże Ci w jaki sposób wybrać odpowiednie światło i na co zwrócić szczególną uwagę.

Rodzaje oświetlenia

Na początku należy wyjaśnić w jaki sposób można podzielić rodzaje oświetlenia. Generalnie można wydzielić trzy kategorie, a mianowicie oświetlenie ogólne, miejscowe oraz dekoracyjne. Ogólne ma za zadanie oświetlić całe wnętrze, a wręcz zastąpić brak naturalnego słońca. Miejscowe ma zapewnić dodatkowe oświetlenie w konkretnych miejscach przeznaczonych do różnych czynności, takich jak czytanie, gotowanie. Natomiast oświetlenie dekoracyjne jest stworzone do akcentowania konkretnych elementów wystroju, jak na przykład obraz. Odpowiednia manipulacja tymi trzema rodzajami oświetleń, może naprawdę odmienić Twoje mieszkanie. Przykładowo wyobraź sobie mieszkanie tylko z podstawowym oświetleniem ogólnym. A teraz dla kontrastu, dodaj sobie w wyobraźni lampę stojącą, oświetlającą mocnym strumieniem duży fotel z puchatym kocem. Od razu atmosfera bardziej sprzyja chwyceniu za książkę i spędzeniu wieczoru na czytaniu.

Jaką barwę żarówki wybrać?

Generalnie barwy żarówek dzieli się na dwie przeciwstawne kategorie. Żarówki emitujące światło zimne oraz te które wydzielają ciepłe barwy. Z tych dwóch rodzajów żarówek można wyodrębnić jeszcze kilka podkategorii: biała ciepła, bardzo ciepła biała, chłodno biała i nie tylko. Jednak te rodzaje są tylko orientacyjne i najlepiej jest sprawdzić na opakowaniu żarówki wartość temperatury barowej. Im będzie niższa, tym światło żarówki będzie cieplejsze. Teoretycznie najlepiej jest dobierać kolor do swojego gustu. Ale istnieje podstawowa zasada, powszechna w dobieraniu barwy oświetlenia do charakteru pomieszczenia. Barwy chłodne są utożsamiane z pobudzeniem, profesjonalizmem, dobrze wpływają na koncentrację. Natomiast ciepłe światło relaksuje, wprowadza w przyjemny nastrój. Także jeżeli chcesz, aby Twój dom był jesienią oazą spokoju, skuś się na wyposażenie lampy wiszącej w żarówki o ciepłej barwie.

Te kilka wskazówek przedstawionych w artykule na pewno pomoże w stworzeniu swojego idealnego jesiennego salonu. Na Multibrand24 znajdziesz ogromny wybór lamp, które na pewno idealnie dopasujesz do swojego jesiennego salonu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *