Loading

wait a moment

Montaż rekuperacji – zalety nowoczesnych rozwiązań dla domu

Montaż rekuperacji - zalety nowoczesnych rozwiązań dla domu

System rekuperacji z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów. Wynika to przede wszystkim z dwóch powodów. Dzięki rekuperacji możliwe jest obniżenie rachunków za ogrzewanie. A po drugie, rekuperacja zapewnia czyste i świeże powietrze w pomieszczeniach. Warto zatem wiedzieć czym dokładnie jest rekuperacja, jak wygląda jej montaż oraz jakie korzyści się z nią wiążą.

Czym jest rekuperacja?

Mówiąc bardzo ogólnie stwierdzić można, iż rekuperacja jest po prostu energooszczędną wentylacją pomieszczeń. Działanie systemu rekuperacji polega bowiem na dostarczeniu do pomieszczeń świeżego powietrza z zewnątrz przy jednoczesnym odprowadzeniu wykorzystanego powietrza z wnętrza pomieszczeń na zewnątrz. Co ważne, powietrze dostarczane z zewnątrz do pomieszczeń jest dodatkowo filtrowane. Oznacza to, iż pozbawione jest wszelkich zanieczyszczeń. Ma to ogromny wpływ na zdrowie domowników. Dlatego też rekuperacja cieszy się sporą popularnością w tych miejscach, w których zimą występuje dość duży poziom smogu. Rekuperacja jest także wykorzystywana do ogrzewania pomieszczeń. System rekuperacji wyposażony jest w rekuperator z wymiennikiem ciepła. W nich dochodzi do procesu odzyskiwania ciepła z powietrza odprowadzanego na zewnątrz. Dzięki temu powietrzne pozyskiwane z zewnątrz jest ogrzewane.

Montaż rekuperacji

Montaż systemu rekuperacji nie jest skomplikowany. Cały proces ogranicza się do zamontowania rekuperatora oraz doprowadzenia kanałów wentylacyjnych do pomieszczeń. To jak kanały wentylacyjne mają zostać rozprowadzone zależy głównie od indywidualnej specyfiki domu. Najważniejszym elementem systemu jest oczywiście rekuperator. To on odpowiedzialny jest za odzyskiwanie energii. Dlatego wybierając konkretny rekuperator ważne jest, aby dobrać takie urządzenie, które dostosowane będzie do potrzeb domu. Co ważne, rekuperator zainstalować można w wielu miejscach. Może być to garaż, poddasze czy piwnica. Wszystko zależy od potrzeb oraz możliwości.

Zalety rekuperacji

Instalacja systemu rekuperacji wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim rekuperacja zapewnia sprawną wentylację. Powietrze, które dostarczane jest do pomieszczeń jest czyste, pozbawione dwutlenku węgla oraz wszelkich innych zanieczyszczeń. Nie można także zapomnieć o sporych oszczędnościach na ogrzewaniu. Szacuje się, że dzięki systemowi rekuperacji rachunki o ogrzewanie zmniejszyć mogą się nawet o 30%. Nie może zatem dziwić, że coraz więcej właścicieli domów zaczyna stawiać właśnie na rekuperację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *