Osoby borykające się z wadami wzroku zmuszone są do działań korekcyjnych, które mają na celu zatrzymać lub zredukować postęp dysfunkcji. Zwykle odbywa się to za pomocą okularów, choć coraz częściej pacjenci decydują się na soczewki kontaktowe. Niepozorny materiał ułatwia codzienne funkcjonowanie i zwiększa komfort oraz aktywność w sytuacjach, które do tej pory były niedostępne. Pierwszy kontakt z soczewkami może wydawać się trudny, choć nowoczesne marki takie jak Acuvue dokładają wszelkich starań, by cały proces uprościć. Na co zatem zwrócić uwagę, żeby cieszyć się komfortem i wolnością, jaką zapewniają soczewki kontaktowe?
Po pierwsze diagnoza
O doborze soczewek zawsze powinien zdecydować okulista, który na podstawie przeprowadzonych badań oraz wywiadu z pacjentem określa wadę wzroku oraz specyficzne potrzeby oka. Po rozpoznaniu problemu lekarz decyduje, jaki promień krzywizny oraz średnica soczewki będą odpowiednie dla konkretnej osoby. Szkła kontaktowe można podzielić ze względu na prezentowaną wadę wzroku: dalekowzroczność (nadwzroczność) oraz krótkowzroczność- soczewka sferyczna, astygmatyzm- toryczna, prezbiopia (starczowzroczność)- multifokalna (progresywna). Istnieją jeszcze soczewki lecznicze, które stosowane są podczas rekonwalescencji lub terapii oka. W ich składzie znajdują się substancje o działaniu leczniczym albo opatrunki, które przyspieszają zdrowienie rogówki lub wykazują właściwości ochronne przed zanieczyszczeniami z zewnątrz.
Po drugie styl życia
W procesie doboru soczewek ważną rolę odgrywa styl życia oraz oczekiwania wobec produktu. Dzięki dostępnym na rynku propozycjom można skorzystać z rozwiązań jedno- lub wielorazowych. Soczewki jednodniowe przeznaczone są do użytku dziennego, od rana do wieczora, po czym trafiają do utylizacji. W ten sposób znika problem dodatkowych akcesoriów pielęgnacyjnych oraz czynności higienicznych. Szkła jednorazowe znajdują zwolenników wśród osób poszukujących sterylnych rozwiązań lub użytkujących soczewki okazjonalnie, przez krótki czas. Z kolei produkty wielorazowe mają przedłużony czas trwałości. Czołowi producenci oferują obecnie produkty dwutygodniowe oraz miesięczne, które zachowują wysoką jakość przez cały czas swojej użyteczności. Przy tego typu wyborze należy jednak pamiętać o odpowiednich warunkach przechowywania oraz dezynfekcji. Soczewki wielorazowe można jeszcze podzielić na wersje do dziennego stosowania (6-14 godzin) lub ciągłego (dzień i noc).
Po badaniu lekarskim oraz dopasowaniu szkieł pozostaje tylko cieszyć się doskonałymi widokami i komfortem. Warto także zapoznać się z artykułem na temat najczęstszych faktów i mitów o soczewkach: https://www.acuvue.pl/fakty-i-mity-o-soczewkach