Loading

wait a moment

Wagi – jakie kryją ciekawostki

Wagi – jakie kryją ciekawostki

Waga to urządzenie do pomiaru masy. Wagi mierzą masę obiektu i są wykorzystywane w nauce do uzyskania masy obiektu. W wielu zastosowaniach przemysłowych i handlowych wagi służą do określania masy i / lub masy rzeczy, od piór po załadowane przyczepy ciągnikowe. Czasami do pomiaru siły zamiast masy można użyć odpowiedniej wagi.

Waga (również skala wagi, waga wiązki lub waga laboratoryjna) służy do pomiaru masy obiektu. W tej konwencjonalnej formie ta klasa przyrządu pomiarowego porównuje próbkę, umieszczoną w szalce (misce) i zawieszoną na jednym końcu belki o standardowej masie (znanej masie) lub kombinacji mas standardowych w szalce wagi zawieszona na drugim końcu. Aby zważyć przedmiot na szalce pomiarowej, do szalki wagi dodawane są standardowe ciężary, dopóki belka nie znajdzie się w równowadze. Następnie ciężar suwaka – zwykle obecny – jest przesuwany wzdłuż skali na lub równolegle do belki (i przymocowany do niej), aż do osiągnięcia dokładnej równowagi. Pozycja suwaka daje dokładną korektę wartości masy.

Bardzo precyzyjne pomiary są osiągane przez zapewnienie, że punkt podparcia wiązki jest wolny od tarcia (krawędź noża jest tradycyjnym rozwiązaniem), poprzez przymocowanie wskaźnika do wiązki, który wzmacnia wszelkie odchylenie od położenia równowagi; i na koniec stosując zasadę dźwigni, która pozwala na zastosowanie ciężarów ułamkowych przez ruch małego ciężaru wzdłuż ramienia pomiarowego belki, jak opisano powyżej. Aby uzyskać największą dokładność, należy uwzględnić wyporność w powietrzu, której efekt zależy od gęstości odważników i próbki.

Chociaż często używa się słowa „zważyć” lub „ciężar”, każda waga wagi mierzy masę niezależną od siły grawitacji. Momenty siły po obu stronach równoważą się, a przyspieszenie grawitacyjne z każdej strony znosi, więc zmiana siły lokalnego pola grawitacyjnego nie zmieni zmierzonego ciężaru. Masa jest odpowiednio mierzona w gramach, kilogramach, funtach lub uncjach.

Oryginalna forma wagi składała się z belki z punktem podparcia w środku. Aby uzyskać najwyższą dokładność, punkt podparcia składałby się z ostrego czopa w kształcie litery V osadzonego w płytszym łożysku w kształcie litery V. Aby określić masę obiektu, zawieszono kombinację ciężarów odniesienia na jednym końcu belki, a obiekt o nieznanej masie zawieszono na drugim końcu. Do prac wymagających wysokiej precyzji wyważenie środkowej wiązki jest nadal jedną z najdokładniejszych dostępnych technologii i jest powszechnie stosowane do kalibracji odważników testowych, ta metoda nosi nazwę wzorcowanie wag.

Aby zmniejszyć potrzebę stosowania dużych ciężarów odniesienia, można zastosować belkę mimośrodową. Skala z wiązką mimośrodową może być prawie tak dokładna jak skala z belką środkową, ale wiązka mimośrodowa wymaga specjalnych odważników referencyjnych i nie można jej wewnętrznie sprawdzić pod kątem dokładności, po prostu zamieniając zawartość misek na środek równowaga wiązki. Aby zmniejszyć potrzebę stosowania małych stopniowanych odważników wzorcowych, można zainstalować przesuwny obciążnik, zwany cewką, aby można go było ustawić wzdłuż skalibrowanej wagi. Równowaga dodaje kolejne zawiłości do procedury kalibracji, ponieważ dokładna masa paczki musi być dostosowana do dokładnego stosunku dźwigni wiązki.

Dla większej wygody przy umieszczaniu dużych i niewygodnych ładunków, platformę można „unosić” na systemie belek wspornikowych, który przenosi proporcjonalną siłę na łożysko, pociąga to za sobą specjalny pręt, aby przenosić zmniejszoną siłę na wiązkę o dogodnym rozmiarze. Ten typu wagę nadal można zobaczyć w „przenośnych wagach wiązkowych” o nośności 1000 funtów lub 500 kg, które są powszechnie stosowane w trudnych warunkach, w których nie ma dostępu do prądu, a także w lżejszej mechanicznej skali łazienkowej. Dodatkowe czopy i łożyska zmniejszają dokładność i komplikują kalibrację; system pływakowy należy skorygować pod kątem błędów narożnych, zanim rozpiętość zostanie skorygowana poprzez dostosowanie belki równoważącej i pozycji. Takie systemy są zazwyczaj dokładne z dokładnością do 1/10 000 ich pojemności, chyba że są drogie.

W niektórych drogich wagach mechanicznych zamiast sprężyn zastosowano również tarcze z przeciwwagą, a konstrukcja hybrydowa ma pewne zalety dokładności wiązki i wiązki, ale zapewnia wygodę odczytu tarczy. Te konstrukcje są drogie w produkcji i są w dużej mierze przestarzałe dzięki elektronice. Jednak aby być pewnym pomiarów zawsze trzeba pamiętając aby to była waga z legalizacją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *