Loading

wait a moment

Jak zwalczyć gorączkę u dziecka

Jak zwalczyć gorączkę u dziecka

Wysoka gorączka u dziecka zawsze przynosi wiele zmartwień jego rodzicom. Częstymi jej objawami oprócz podwyższonej temperatury są: dreszcze, bóle głowy, uczucie pełności w nosie, a także ogólne złe samopoczucie. Czy gorączka może zagrażać życiu dziecka? Jaki ma wpływ na organizm? Jakie leki są najskuteczniejsze dla dzieci?

Czy gorączka zagraża życiu?

Prawidłowa temperatura ciała człowieka wynosi 36,6 stopni Celsjusza. Jest to oczywiście stan podręcznikowy, a zakres prawidłowości oscyluje w znacznie większych granicach. Oznacza to, iż temperatura między 36 a 37°C nie jest czymś niepokojącym. Temperatura, która przekracza 38°C, oznacza stan podgorączkowy, który może być symptomem nadchodzącego stanu chorobowego i już na tym etapie zaleca się podjęcie działań mających na celu zbicie temperatury. Gorączka osiągająca wartości 39-40°C jest wysokim stanem gorączkowym, który może przyczynić się do zmian zagrażających zdrowiu, natomiast gorączka przekraczająca 41°C może skutkować uszkodzeniem białek w komórkach nerwowych, co może prowadzić nawet do śmierci.

Wpływ gorączki na organizm

Gorączka przede wszystkim objawia się osłabieniem, dreszczami i uczuciem chłodu. Podczas jej wystąpienia w ciele następują niżej wymienione procesy:

  • przyspieszenie metabolizmu – w zależności od przyczyny choroby, której gorączka jest objawem, może nastąpić przyspieszenie metabolizmu nawet o kilkadziesiąt procent. Szacuje się, iż temperatura wyższa o jeden stopień Celsjusza zwiększa pracę metabolizmu o około 14%.
  • Zwiększone magazynowanie wody – bardzo często wraz z gorączką występuje przyspieszone pocenie się, w konsekwencji czego organizm stara się szybko zatrzymać uciekającą z niego wodę. Może to prowadzić do powstania opuchlizn.
  • Powstanie uczucia zmęczenia – powstałe ciepło podczas gorączki jest wytwarzane w mięśniach szkieletowych. W związku z powyższym może to powodować występowanie dreszczy, przyspieszenie akcji serca oraz ogólne osłabienie i zmęczenie.
  • Spowolnienie procesów trawiennych – w momencie podjęcia przez organizm walki z chorobą, układ pokarmowy redukuje swoją aktywność. Wraz ze spowolnieniem trawienia spada również tempo przyswajania tłuszczy.
  • Utrudnienie namnażania się patogenów – jest to spowodowane zmniejszonym dostępem do żelaza.
  • Przyspieszenie powstania przeciwciał.

Jak zbić gorączkę u dzieci – sposoby farmakologiczne

Jednym z najbardziej popularnych sposobów na zbicie gorączki u dzieci są właśnie czopki. Tego typu leki można aplikować już od 2 miesiąca życia. Zwalczają one nie tylko gorączkę, ale również towarzyszące jej bóle mięśni oraz głowy. Czopki doodbytnicze przeciwgorączkowe stosowane są zarówno w trakcie bolesnego ząbkowania, jak i innych zmian chorobowych. Ponadto istnieje wiele innych leków przeciwgorączkowych o zastosowaniu bardziej komfortowym dla dziecka. Jednym z nich jest Ibufen Junior, który występuje w dwóch wariantach – mini, dla maluchów od czwartego roku życia oraz w postaci kapsułek dla dzieci powyżej sześciu lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *