Loading

wait a moment

Łuszczyca – przyczyny, objawy, leczenie

Łuszczyca – przyczyny, objawy, leczenie

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą oraz zapalną, która cechuje się specyficznymi zmianami chorobowymi powstałymi na skórze. Owe zmiany występują na skutek niewłaściwego oraz nadmiernego rogowacenia naskórka. Znacznym czynnikiem przyczyniającym się do wystąpienia choroby są uwarunkowania genetyczne. Jak sobie radzić z tą chorobą? Czy istnieje jakiś cudowny

krem na łuszczycę, który zlikwiduje jej objawy?

Łuszczyca – ogólna charakterystyka

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą skóry. Jednak zdarza się, że jej objawy są zauważalne również w przypadku paznokci – mogą one towarzyszyć zaistniałym zmianom skórnym lub występować samodzielnie. W skrajnych przypadkach może ona dotyczyć również stawów – są to jedyne narządy wewnętrzne, jakie mogą być przez nią zaatakowane.

Pomimo iż łuszczyca jest nawracającą i przewlekłą chorobą, nie zalicza się jej do chorób zakaźnych. Zmiany skórne u cierpiących na nią osób są często widoczne, a choroba atakuje przeważnie określone miejsca, takie jak:

  • łokcie,
  • kolana,
  • większą powierzchnie skóry chorego,
  • owłosioną skórę głowy.

Łuszczyca – przyczyny

Do głównych przyczyn łuszczycy zaliczane są:

  • podłoże genetyczne (polimorfizm w obrębie genu HLA-Cw6),
  • podłoże immunologiczne (komórki Langerhansa, limfocyty T, limfocyty grasicozależne);
  • infekcje przebyte w przeszłości,
  • stres,
  • urazy,

Łuszczyca – objawy

Objawy łuszczycy, jakie można zaobserwować w obrębie skóry (w fazie aktywności choroby) są dość charakterystyczne. Zwłaszcza z początku obserwuje się tzw. wykwit pierwotny, który przypomina grudkę o zabarwieniu czerwonobrunatnym. Grudka ta wyróżnia się swoim wyglądem na tle zdrowej skóry, a jej powierzchnia jest złuszczające się i drobnopłatowa. Zaistniałe zmiany w postaci pojedynczych grudek oraz wykwitów posiadających średnicę 1-2 cm można zaobserwować jako wczesne zmiany łuszczycowe. Złuszczenie wykwitu pierwotnego lub zdrapanie charakterystycznych łusek zmienia wygląd skóry pacjenta. Staje się ona gładka oraz błyszcząca. Taki stan nosi miano objawy świecy stearynowej.

Następnym charakterystycznym objawem jest tzw. objaw Auspitza, czyli powstanie nadwrażliwości skóry. W wyniku jej potarcia powstaje uszkodzenie naczyń krwionośnych oraz kropelkowe krwawienie w miejscu zdrapania łusek.

Kolejnym charakterystycznym objawem łuszczycy jest tzw. objaw Kobnera. Jest to stan, w którym (przy aktywnej postaci choroby) w wyniku urazu skóry spowodowanym np. cięciem chirurgicznym, zadrapaniem, przekłuciem płatka ucha itp. po upływie 6-12 dni – rozwijają się charakterystyczne dla łuszczycy zmiany powstające wzdłuż uszkodzenia.

Łuszczyca – w jaki sposób można ją leczyć?

Sposób leczenia łuszczycy jest zależny od jej rodzaju oraz od tego, jaką powierzchnię ciała obejmuje proces chorobowy. W przypadku lekkich zmian, przy których powierzchnia uszkodzonego naskórka jest mniejsza niż 25% ogólnej powierzchni ciała, praktykuje się leczenie miejscowe (np. krem na łuszczycę).

W przypadku, gdy powierzchnia uszkodzenia skóry jest znacznie większa, stosowane są metody leczenia skojarzonego, w których wykorzystuje się zarówno leczenie miejscowe, jak i ogólnoustrojowe.