Loading

wait a moment

Zmiany skórne i podskórne — jak sobie z nimi radzić?

Zmiany skórne i podskórne — jak sobie z nimi radzić?

Skóra to główna bariera naszego organizmu, która chroni nasze ciało przed czynnikami zewnętrznymi. Dlatego też jest najbardziej narażona na ich działanie. Wpływ promieni UV, temperatury, czy patogenów, oraz czynników wewnętrznych może powodować powstawanie takich zmian skórnych, jak włókniaki, tłuszczaki, czy kurzajki. Jak sobie z nimi radzić? Czy są groźne dla zdrowia? Odpowiemy w tym poradniku.

Włókniaki – niezłośliwe zmiany nowotworowe

Włókniaki to zmiany dermatologiczne powstające na skutek niezahamowanego namnażania się komórek tkanki łącznej. Na szczęście nie wywołują patologicznych zmian chorobowych. Dlatego też zaliczane są do niezłośliwych zmian nowotworowych. Zazwyczaj pojawiają się około 25 roku życia. Wyróżnia się dwie najważniejsze przyczyny ich powstawania. Pierwsza to genetyczna, druga w wyniku zmian w tkance po przebytym urazie, zranieniu, czy stanie zapalnym.

Wyróżnia się dwa główne typy włókniaków:

Włókniaki miękkie – mające wielkość koło 2,5 mm. Są to niewielkie guzki odstające lekko od skóry, o zbliżonej do niej kolorze, pojawiają się głównie na skórze szyi i dekoltu.

Włókniaki twarde (podskórne) – mają kontrastową barwę i są nieco większe, osiągają od 3 do 10 mm. Są to twory podskórne, które pod wpływem dotyku mogą być nieco bolesne. Pojawiają się najczęściej na kończynach górnych i dolnych.

Tłuszczaki – zmiany skórne z tkanki tłuszczowej

Tłuszczaki to łagodne zmiany nowotworowe, zbudowane z torebki łącznotkankowej wypełnionej tkanką tłuszczową. Mają kształt owalny lub podłużny, a ich wielkość waha się od kilku do kilkunastu centymetrów. Istotny jest fakt, że zmiany te powoli rosną i mogą się również pojawiać w obrębie narządów wewnętrznych, między innymi wątroby, nerek, czy płuc. Przerośnięte tłuszczaki w obrębie tkanki skórnej, szczególnie jeśli występują w większej ilości, mogą być powodem poważnych kompleksów. Czasem również mogą powodować dyskomfort oraz zmiany w funkcjonowaniu narządów, jeśli osiągną zbyt duże rozmiary. Dlatego tak niezwykle istotne jest ich usunięcie, kiedy są jeszcze dość małe.

Trudno ustalić jeden główny stymulator powodujący powstawanie tłuszczaków. Są jednak czynniki, które sprzyjają ich powstawaniu, są to między innymi:

  • wiek,
  • przebyte choroby nowotworowe,
  • niektóre choroby, np. Dercuma, Cowdena,
  • nadwaga,
  • przyjmowanie niektórych leków, np. sterydów i immunosupresji.

Brodawki łojotokowe – łagodne zmiany skórne

Brodawki łojotokowe to najczęstsza zmiana skórna, o charakterze nowotworu niezłośliwego. Mają formę okrągłych, grudkowatych narośli skórnych o chropowatej zrogowaciałej powierzchni. Trudno określić przyczyny ich powstawania. Nie są pochodzenia wirusowego, czy bakteryjnego więc nie można się nimi zarazić. Niektórzy badacze wskazują, na przyczyny środowiskowe takie, jak zbyt intensywna ekspozycja na promienie UV, lub genetyczne. Zazwyczaj pojawiają się koło 30 roku życia. Czasem mogą swym wyglądem przypominać złośliwy nowotwór skórny, jakim jest czerniak, bywa również utożsamiana też ze zmianami skórnymi powstałymi w wyniku zakażenia wirusem HPV.

Dlatego też tak niezwykle istotna jest konsultacja z lekarzem dermatologiem lub chirurgiem.

Kurzajki – wirusowe zmiany skórne

Kurzajki kojarzą się z czarownicami i jaskółczym zielem, które uważano za skuteczny lek na te zmiany skórne. Dziś już wiadomo, że kurzajki powstają w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV i są to zmiany zakaźne. Do zarażenia dochodzi przy kontakcie bezpośrednim, np. uścisku dłoni, czy też pośrednim np. przez użytkowanie wspólne takich przedmiotów jak ręczniki, czy uchwyty w autobusach, lub tramwajach, szatnie gimnastyczne, czy baseny.

Skuteczne leczenie zmian skórnych i podskórnych

Wszystkie omówione powyżej zmiany skórne i podskórne można leczyć różnymi metodami. Do najskuteczniejszych jednak należy leczenie chirurgiczne, które umożliwia całkowitą eliminację nieestetycznej zmiany skórnej. Można również skorzystać z nowoczesnych metod medycyny, jakim jest laser CO2. To która z metod w danej sytuacji będzie najlepsza, ustala specjalista. W naszej placówce https://www.dcg.wroclaw.pl/usuwanie-drobnych-zmian-kurzajki-tluszczaki-narosla.html chirurg dokona dokładnej analizy i oceny zmian, a następnie podejmie decyzję o metodzie leczenia. Oferowane przez nas zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, a sam zabieg trwa zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, w zależności od ich wielkości i zajmowanego obszaru. Pacjent w tym samym dniu może spokojnie wrócić do domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *