Mówiąc o wosku, najczęściej ma się na myśli produkty pszczele. Jednak z produktów go zawierających nie mogą korzystać weganie, którzy unikają wszelkiego rodzaju substancji pochodzenia zwierzęcego. Rozwiązaniem dla nich może być wosk sojowy, który w całości jest produktem roślinnym i budzi coraz większe zainteresowanie nie tylko wśród wegan czy wegetarian, ale i osoby zainteresowane naturalnymi produktami o ciekawych właściwościach.
Co warto wiedzieć o wosku sojowym?
Jak się okazuje, wosk sojowy jest stosunkowo nowym produktem na rynku. Ma niecałe trzydzieści lat i został stworzony przez czysty przypadek. Jednak z uwagi na swoje właściwości stał się pełnowartościowym produktem, który jest sprzedawany m.in. przez sklepy internetowe z ekologicznymi kosmetykami i bazami do ich tworzenia (zobacz wszystkie produkty tego typu wchodząc w zakładkę „strona główna” sklepu Mydlasie).
Jeżeli chce się samodzielnie przygotowywać świece z wosku sojowego lub stosować go do masażu, należy pamiętać o odpowiednie temperaturze podgrzewania. Rozpuszcza się on już w temperaturze ok. 71 stopni Celsjusza. Bezpiecznie można podnosić temperaturę do 90 stopni. Natomiast nie powinno się przekraczać temperatury 93 stopni z uwagi na możliwość utraty przez wosk ładnego, jasnokremowego koloru.
Warto też wiedzieć, że wosk produkowany z soi jest łatwy do usunięcia. Jeżeli przez przypadek coś się nim poplami, można go zmyć wodą z dodatkiem mydła.
Do czego może być wykorzystywany wosk sojowy?
Wosk sojowy stosowany jest przede wszystkim do produkcji świec. Często jest nazywany doskonalszym zamiennikiem parafiny z uwagi na to, że pali się lepiej i nie dymi tak, jak tradycyjne świece. Jest też bardzo dobrym nośnikiem zapachu, przez co można go stosować również do świec zapachowych z wykorzystaniem olejków eterycznych. Jest też dobrą bazą do tworzenia świeczek odstraszających owady, jeżeli doda się do niego np. olejku lawendowego czy rozmarynowego.
Po rozpuszczeniu i przestudzeniu można go stosować także do relaksującego masażu. W tym celu można do niego dodać odrobinę olejów roślinnych czy olejków o właściwościach aromaterapeutycznych np. bergamotowego.