Loading

wait a moment

Puszki na komunikanty – cena

Puszki na komunikanty – cena

Puszki na komunikanty to jedne z najważniejszych przedmiotów w każdym kościele. Dla chrześcijan to naczynie, w którym przenosi się konsekrowane komunikanty. Najczęściej spotyka się je w momencie komunii świętej podczas nabożeństw. Zamknięty kielich, nazywany cyborium, służy do przechowywania i rozdzielania komunii wiernym. Pyksis z kolei to niewielkie naczynie, w którym przenosi się inne komunikanty, przydatne między innymi podczas wizyt u chorych. Ile kosztują puszki na komunikanty, z czego są zrobione oraz od kiedy funkcjonują w chrześcijańskich kościołach?

Puszka na komunikanty i jej historia

Pierwsi chrześcijanie nawet nie myśleli o stworzeniu specjalnego naczynia na komunię lub inne komunikanty. Uważano, że nie jest ważne jak przechowuje się najdroższe dla wiernych przedmioty, ale liczy się przede wszystkim ich istota i duchowe działanie. Wraz z rozwojem kultu eucharystycznego, duchowni musieli jednak wyjść naprzeciw oczekiwaniom wiernych i z największym namaszczeniem pilnować religijnych obrzędów. W związku z tym wprowadzono do kościołów nowe przedmioty, jak monstrancja czy właśnie puszka liturgiczna. Początki ich obecności datuje się około XIV wieku, gdy chrześcijaństwo miało ugruntowaną i mocną pozycję.

Z czego robi się puszki na komunikanty?

Rzecz jasna na początku nie wynaleziono jeszcze tanich materiałów, z których można byłoby wytworzyć puszkę na komunikanty. Kilkaset lat temu nie wpisywałoby się to również w chrześcijański kult. Po dziś dzień zachowały się klasztory, katedry czy kościoły wykonane z przepychem i wnętrzem ze złota. Nawet najmniejsze przedmioty musiały być więc stworzone z surowców niezwykle cennych. Puszki robiono między innymi z kości słoniowej. Z biegiem czasu nauka i technologia szła do przodu i chętnie korzystał z niej również kościół. Dzisiaj przepisy liturgiczne narzucają, by wykonywać naczynia z niekorodujących metali szlachetnych, a ich wnętrze powinno być pozłacane.

Do czego służą puszki na komunikanty?

Puszki liturgiczne mają ściśle określone funkcje w obrządku chrześcijańskim. Podstawową jest przechowywanie komunii świętej, przeznaczonej dla wiernych. Osoby, które przyjmują Ciało Chrystusa otrzymują je bezpośrednio z naczynia. Inny typ puszki na komunikanty przeznaczony jest z kolei do transportu olejków i innych przedmiotów dla chorych. Dla chrześcijan puszka jest równie ważna, co monstrancja. W obu można adorować Najświętszy Sakrament.

Puszki na komunikanty – cena

Puszki na komunikanty dostępne są w sklepie z dewocjonaliami – SACRUM, w mocno zróżnicowanych cenach. Ich wartość zależy od wielkości naczynia oraz surowców, z których została wykonana. Najtańsze puszki na komunikanty można kupić za około 300 złotych. Najdroższe, zdobione kamieniami, kosztują przeszło 2000 złotych. Należy liczyć, że średnia cena puszki na komunikanty waha się między 700 a 1000 złotych.