Loading

wait a moment

Pompa ciepła – innowacyjne grzanie i chłodzenie

Pompa ciepła - innowacyjne grzanie i chłodzenie

Jak powszechnie wiadomo, lwia część kosztów związana z utrzymaniem domu jest związana z zapewnieniem ciepła podczas okresu przejściowego i zimowego. Dlatego też wiele osób decyduje się na szukanie nowych, alternatywnych rozwiązań związanych z szukaniem tanich źródeł ciepła. Jednym z najlepszych rozwiązań jest zainstalowanie w swoim gospodarstwie domowym pompy ciepła, która zapewnia niezawodne i zgodne ze środowiskiem źródło ciepła. Czym dokładnie są pompy ciepła? Na co zwrócić uwagę decydując się na zakup pompy ciepła? Jakie są zalety związane z wykorzystaniem tej alternatywnej formy pozyskiwania ciepła?

Czym są pompy ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia, które wykorzystuje energię cieplną znajdującą się ziemi, wodzie oraz powietrzu. Zasada działania pompy ciepła jest oparta o sprzężenie, parowanie, rozprężanie i skraplanie, czyli zwykłe przemiany fizyczne, które działają w środku urządzenia. Poprzez zaimplementowanie procesu rekuperacji w swoim domu zapotrzebowanie na ciepło w budynku liczone w kW jest znacznie mniejsze. Pompy ciepła z reguły stosowane są w nowych i zmodernizowanych budynkach, gdzie można ją zastosować jako alternatywa do gazów płynnych lub olei opałowych.

Na co warto zwrócić uwagę przed wdrożeniem pompy ciepła w swoim gospodarstwie domowym?

By zainstalować pompę ciepła, na samym początku właściciel budynku powinien w obiektywny sposób obliczyć zapotrzebowanie cieplne. W zależności od tego, jakie zapotrzebowanie zostanie obliczone, nastąpi instalacja pompy ciepła o konkretnej konfiguracji. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na pompę ciepła, która działa stosunkowo cicho, szczególnie gdy zostanie zainstalowana w bezpośrednim sąsiedztwie domu. Istotne jest, by sama obsługa pompy była łatwa i przejrzysta. Nowoczesne pompy ciepła są wyposażone w bardzo intuicyjny interfejs, który pozwala na obsługę nawet przez osoby, które nie mają pojęcia o technologii. Ostatnią kwestią, na którą warto zwrócić uwagę przy okazji zakupu konkretnego modelu pompy ciepła, jest system chłodniczy. Nie powinien on działać negatywnie na środowisko. Czynnik chłodniczy, w który wyposażona jest każda pompa jest odpowiednio oznakowana wartością ODP i GWP. Postarajmy się znaleźć taką pompę, która te wartości ma jak najniższe.

Zalety związane z instalacją pompy ciepła

Pompa ciepła to jeden z najtańszych systemów dostarczających ciepło do naszych domów. Pomimo stosunkowo wysokiej kwoty inwestycji początkowej, zwrot poniesionej inwestycji powinien zwrócić się w ciągu 5 do 7 lat. Co więcej, pompa ciepła jest bardzo wytrzymałym systemem, którego żywotność szacuje się nawet na 50 lat.

Dowiedz się Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *