Loading

wait a moment

Pompa ciepła – innowacyjne grzanie i chłodzenie

Pompa ciepła - innowacyjne grzanie i chłodzenie

Jak powszechnie wiadomo, lwia część kosztów związana z utrzymaniem domu jest związana z zapewnieniem ciepła podczas okresu przejściowego i zimowego. Dlatego też wiele osób decyduje się na szukanie nowych, alternatywnych rozwiązań związanych z szukaniem tanich źródeł ciepła. Jednym z najlepszych rozwiązań jest zainstalowanie w swoim gospodarstwie domowym pompy ciepła, która zapewnia niezawodne i zgodne ze środowiskiem źródło ciepła. Czym dokładnie są pompy ciepła? Na co zwrócić uwagę decydując się na zakup pompy ciepła? Jakie są zalety związane z wykorzystaniem tej alternatywnej formy pozyskiwania ciepła?

Czym są pompy ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia, które wykorzystuje energię cieplną znajdującą się ziemi, wodzie oraz powietrzu. Zasada działania pompy ciepła jest oparta o sprzężenie, parowanie, rozprężanie i skraplanie, czyli zwykłe przemiany fizyczne, które działają w środku urządzenia. Poprzez zaimplementowanie procesu rekuperacji w swoim domu zapotrzebowanie na ciepło w budynku liczone w kW jest znacznie mniejsze. Pompy ciepła z reguły stosowane są w nowych i zmodernizowanych budynkach, gdzie można ją zastosować jako alternatywa do gazów płynnych lub olei opałowych.

Na co warto zwrócić uwagę przed wdrożeniem pompy ciepła w swoim gospodarstwie domowym?

By zainstalować pompę ciepła, na samym początku właściciel budynku powinien w obiektywny sposób obliczyć zapotrzebowanie cieplne. W zależności od tego, jakie zapotrzebowanie zostanie obliczone, nastąpi instalacja pompy ciepła o konkretnej konfiguracji. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na pompę ciepła, która działa stosunkowo cicho, szczególnie gdy zostanie zainstalowana w bezpośrednim sąsiedztwie domu. Istotne jest, by sama obsługa pompy była łatwa i przejrzysta. Nowoczesne pompy ciepła są wyposażone w bardzo intuicyjny interfejs, który pozwala na obsługę nawet przez osoby, które nie mają pojęcia o technologii. Ostatnią kwestią, na którą warto zwrócić uwagę przy okazji zakupu konkretnego modelu pompy ciepła, jest system chłodniczy. Nie powinien on działać negatywnie na środowisko. Czynnik chłodniczy, w który wyposażona jest każda pompa jest odpowiednio oznakowana wartością ODP i GWP. Postarajmy się znaleźć taką pompę, która te wartości ma jak najniższe.

Zalety związane z instalacją pompy ciepła

Pompa ciepła to jeden z najtańszych systemów dostarczających ciepło do naszych domów. Pomimo stosunkowo wysokiej kwoty inwestycji początkowej, zwrot poniesionej inwestycji powinien zwrócić się w ciągu 5 do 7 lat. Co więcej, pompa ciepła jest bardzo wytrzymałym systemem, którego żywotność szacuje się nawet na 50 lat.

Dowiedz się Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *