Loading

wait a moment

Nasady kominowe mechaniczne – charakterystyka

Od wielu lat w polskich domach dominują systemy kominowe grawitacyjne, czyli te, które wykorzystują naturalne zjawiska, aby wypompować szkodliwe spaliny poza obszar mieszkania. Zjawisko to opiera się na różnicy temperatury gazów – produkty spalania są zawsze znacznie bardziej nagrzane niż otaczające je powietrze, dlatego po wydostaniu się z kotła unoszą się do góry. Proces ten jest bardzo wydajny, gdyż nie wymaga jakiejkolwiek inwestycji energii z naszej strony – nie wiąże się on zarazem żadnymi, dodatkowymi wydatkami. Niestety, ma on przez to swoje ograniczenia.

Jeśli całkowicie polegamy na naturze, musimy liczyć się z brakiem pełnej kontroli nad zachodzącymi zjawiskami. Może zdarzyć się tak, że intensywny wiatr przyblokuje komin, lub nawet odwróci panujący w nim ciąg. Większość nasad kominowych wykorzystuje ten właśnie wiatr, aby poprawić ciśnienie wewnątrz przewodu i zniwelować problem zatykającego się powietrzem komina. Urządzenia te jednak mają jedną wadę – są uzależnione od wiatru, przez co istnieje duża szansa, że nie sprostają one swojemu zadaniu przez cały rok. Czy istnieją jakieś alternatywy?

Inwestycja w nasady kominowe mechaniczne

Jeśli często napotykamy się na problem bezwietrznych dni, to warto jest postawić na nieco inne rozwiązanie. Mowa tutaj o nasadach kominowych mechanicznych, które zamiast polegać na naturze, generują ciśnienie przy pomocy elektronicznego wentylatora. Są one zupełnie niezależne od warunków pogodowych, dlatego w wielu przypadkach stanowią jedyne rozwiązanie, które zapewnia pełne bezpieczeństwo oraz komfort. Powszechnie stosuje się je w większych budynkach, jak choćby zakłady pracy, które nie mogą ryzykować problemów związanych z wentylacją. Okazuje się jednak, że zyskują one rosnącą popularność wśród gospodarstw domowych, gdzie ceni się je za bezawaryjność oraz niezawodność.

Jak ekonomicznie korzystać z nasad kominowych mechanicznych?

Z racji, że wykorzystują one energię elektryczną, nasady kominowe mechaniczne często prowadzą do podniesienia rachunków za prąd. Na szczęście, koszty te mogą być zniwelowane poprzez umiejętne korzystanie z tych urządzeń.

Aby ograniczyć wydatki, można:

  • Wyposażyć nasady kominowe w panele słoneczne
  • Wybrać nasady hybrydowe
  • Aktywować nasady mechaniczne tylko wtedy, gdy jest to wymagane

Są one wydatkiem nieco większym niż zwykłe nasady kominowe stałe lub obrotowe, lecz w wielu przypadkach jest to inwestycja bardzo opłacalna. Poza tym, większość produktów wyposażona jest w wieloletnią gwarancję, dzięki której nie musimy martwić się o koszty związane z naprawą ewentualnych usterek.