Prowadzenie pojazdu na drodze charakteryzuje się tym, że często jesteśmy uczestnikami w nieobliczalnych sytuacji i musimy być gotowi na wszystko. Do takiej sytuacji możemy zaliczyć holowanie pojazdu z perspektywy osoby, której zepsuł się samochód, jak i osoby która taki pojazd holuje. Każdy z nas, chociaż raz w życiu, był świadkiem widoku takiego „tandemu” na drodze, więc z uwagi częstotliwość takich zdarzeń oraz na ogólne bezpieczeństwo na drodze, takie holowanie jest podporządkowane pewnym regułom. W dzisiejszym artykule przedstawimy wam najczęściej popełnione błędy jakie popełniają osoby holujące, jak i holowane. pomoc drogowa Kraków.
Nauka od zera
Zacznijmy więc od podstaw. Przypuśćmy, że zepsuło nam się auto na drodze, na szczęście znajduję się ochotnik, który nas doprowadzi w odpowiednie miejsce. O czym należy pamiętać na początku? Przede wszystkim o odpowiednim oznakowaniu pojazdu holowanego w celu ostrzeżenia innych kierowców o zaistniałej sytuacji, ponieważ bezpieczeństwo na drodze to podstawa. Taki samochód powinien mieć trójkąt ostrzegawczy umieszczone po swojej lewie stronie. Dodatkowo, w trudnych warunkach drogowych (ograniczona widoczność) warto, żeby taki pojazd miał włączone światła pozycyjne, żeby był jeszcze bardziej widoczny. Jeśli chodzi o linkę i drąg do holowania to przyjęte normy są takie, żeby linka miała 4m-6m długości, a drąg nie powinien przekraczać 3 metrów długości.
Ruszamy w drogę
Przymocowaliśmy linkę, czas ruszyć w drogę. Pierwsze o czym należy pamiętać to prędkość pojazdu. Zasady, które obowiązują pojazdy holowane to do 30km/h w terenie zabudowanym oraz 60km/h w terenie niezabudowanym. Należy pamiętać, żeby trzymać się tych prędkości, ponieważ holowanie drugiego samochodu przykuwa uwagę wszystkich uczestników ruchu drogowego, a co za tym idzie – również policji, która rygorystycznie egzekwuje ten przepis.
Na lewo, na prawo…
Jeśli się już poruszamy po drodze, warto zwrócić uwagę na sygnalizację skrętu. Wielu kierowców w pojazdach holowanych zapomina o tej kwestii, ponieważ zazwyczaj samochody holowane mają włączone światła awaryjne, które uniemożliwiają włączenie kierunkowskazu. Sygnalizowanie skrętów to jedna z najważniejszych rzeczy w ruchu drogowym i nawet taka niecodzienna sytuacja jak holowanie pojazdu nie zwalnia z obowiązku przestrzegania tej reguły.
Jak pech to pech
Czasami zdarza się, że zbieg nieszczęśliwych wypadków sięga maksimum i zepsuje nam się auto na autostradzie. Z uwagi na większe prędkości, jakie są dozwolone na autostradzie, najlepszym wyjściem jest telefon do pomoc drogowa Lublin, która zadba o odpowiedni warunki do przetransportowania samochodu. Natomiast, jeśli już jesteśmy zmuszeni do posiłkowania innym samochodem, to należy pamiętać, żeby opuścić autostradę przy pierwszym możliwym zjeździe, żeby nie stwarzać niebezpieczeństwa innym pojazdom.