Loading

wait a moment

Najpiękniejsze kustodia do przechowywania hostii

Najpiękniejsze kustodia do przechowywania hostii

Kustodia to naczynie liturgiczne o niewielkim rozmiarze, ale niezwykle doniosłym przeznaczeniu – służy ono do przechowywania Najświętszego Sakramentu w tabernakulum, w czasie, gdy nie jest on wystawiony do adoracji. Kustodia ma najczęściej kształt okrągłej puszki, czasem umieszczonej na nóżce, choć zdarzają się także inne formy. Umieszcza się w niej hostię, wraz ze specjalnym uchwytem o półokrągłym kształcie, zwany melchizedekiem.Jej części, mające kontakt z Najświętszym Sakramentem, tradycyjnie powinny być wykonane ze złota lub pozłacanego metalu. Jeśli naczynie zaopatrzone jest w szybkę, może zastąpić monstrancję podczas adoracji w otwartym tabernakulum. Mimo że kustodia ma znacznie skromniejszy kształt i rozmiar niż monstrancja, powinna prezentować się równie godnie i być zrobiona z materiałów uważanych za najszlachetniejsze. Wysoka jakość i staranne wykonanie kustodii gwarantują, że będzie długo służyła wiernym oraz zachowa niezmieniony wygląd przez kolejne dziesiątki lat. Kustodie stanowią doskonałą propozycję na tzw. dar ołtarza – istnieje możliwość umieszczenia na nich grawera z upamiętnieniem okazji czy osoby ofiarodawcy.

Wybór najpiękniejszych współczesnych kustodii

Prosta kustodia z szybką – charakteryzuje się bardzo uniwersalnym kształtem, dobrze prezentującym się zarówno w zabytkowych, jak i nowoczesnych świątyniach. Puszka wsparta jest na nóżce z ozdobną podstawą. Całość wieńczy finezyjnie zdobiony krzyżyk z motywem trójkąta – znakiem Opatrzności. Kustodia posiada także szybkę, która umożliwia wystawianie Najświętszego Sakramentu do adoracji. Naczynie w całości pokryte jest 24-karatowym zlotem. Wysokość naczynia wynosi 21 cm.

Kustodia złocona – posiada nowoczesną, minimalistyczną formę, będącą nawiązaniem do ducha ewangelicznej prostoty i skromności. Puszka została zaopatrzona w szybkę, która umożliwia wiernym spoglądanie na Hostię podczas adoracji w otwartym tabernakulum. Zdobi ją skromny krzyżyk, stylizowany na rycerski. Kustodia wsparta jest na nóżce z małym nodusem, zakończonej prostą, stabilną podstawą. Całość, mimo braku ozdób, prezentuje się niezwykle dostojnie z uwagi na harmonijne proporcje. Kustodia ma 18 cm wysokości i jest w całości pokryta warstwą złotem.

Kustodia pozłacana – to okazałe naczynie liturgiczne wykonano z pozłacanego metalu. Puszka ozdobiona jest subtelnym grawerem, przedstawiającym stylizowane litery monogramu Chrystusa: IHS. Całość wspiera się na smukłej, pozbawionej ozdób nóżce, zakończonej dekoracyjną podstawą. Kustodię wieńczy krzyżyk o kształcie nawiązującym do krzyża św. Ruperta. Kustodia przedstawia się bardzo reprezentacyjnie, a jej wysokość wynosi 20 cm.

Więcej pięknych kustodii możesz zobaczyć na stronie Pracowni Brązowniczej Sacrum, która zajmuje się wykonywaniem kustodii i innego rodzaju naczyń liturgicznych – www.sacrum.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *