Loading

wait a moment

Najlepsze domowe sposoby na ból gardła

Najlepsze domowe sposoby na ból gardła

W okresie jesienno-zimowym często musimy borykać się z bólem gardła. Najczęściej związany jest on z pojawieniem się w organizmie infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Można jednak odpowiednio załagodzić tę dolegliwość domowymi sposobami. Należy jednak zawsze pamiętać, że takie metody będą skuteczne tylko podczas pierwszych objawów choroby oraz lekkiego przeziębienia i z pewnością nie zaleczą poważnej anginy czy grypy.

Co na ból gardła?

Płukanki ziołowe

Płukanki należą do jednych z najstarszych domowych sposobów, wspomagających walkę z bólem gardła. Zioła takie jak rumianek, tymianek, szałwia czy kwiat czarnego bzu wykazują bardzo silne działania antybakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwobrzękowe. Aby płukanka przyniosła odpowiednie efekty należy dwie łyżeczki suszu, zalać przegotowaną, ciepłą, ale ostudzoną wodą. Taki napar wystarczy zostawić pod przykryciem na mniej więcej piętnaście minut i następnie płukać nim gardło, najlepiej kilka razy dziennie.

Syropy

Znanym sposobem na radzenie sobie z dolegliwościami dotyczącymi gardła, jest przygotowanie domowego syropu cebulowego. Aby przyrządzić taką miksturę, wystarczy jedynie pokroić całą główkę cebuli, następnie włożyć ją do słoika i zasypać dwoma łyżeczkami cukru. Słoik należy położyć w jakimś ciepłym miejscu (na przykład obok kaloryfera lub pieca) na co najmniej godzinę. Po upływie tego czasu, syrop jest gotowy do spożycia. Taką dawkę powinno się przyjmować trzy lub cztery razy dziennie.

Okład z ziemniaka

Jest to jedna z częściej stosowanych w przeszłości metod na ból gardła. Ugotowane i jeszcze gorące ziemniaki, należy rozgnieść widelcem i powstałą papkę zawinąć w ręcznik, a następnie przyłożyć do miejsca bólu. Aby okład przyniósł jak najlepsze efekty, można dodatkowo owinąć szyję szalikiem i pozostawić do momentu wystygnięcia ziemniaków.

Inhalacje olejkami eterycznymi

Działają łagodząco na błony śluzowe, a przy tym odpowiednio je nawilżają. Inhalacje olejkami eterycznymi polegają głownie na wdychaniu parujących oparów. W tym celu należy do miski z bardzo gorącą wodą dodać kilka kropelek olejku, najlepiej eukaliptusowego albo sosnowego. Warto również zastosować olejek z mięty pieprzowej. Takie inhalacje wystarczy wdychać dwa razy dziennie przez mniej więcej dziesięć minut.

Napoje z dodatkiem miodu

Dobroczynne działanie miodu i jego wpływ na zdrowie znane są już od wielu lat. Miód może być jedynie dodatkiem do herbaty albo stanowić główny składnik napoju lipowego. Miód wykazuje właściwości łagodzące, dodatkowo hamuje rozwój wirusów, bakterii oraz grzybów.