Loading

wait a moment

Jak pielęgnować szwy po operacji?

Jak pielęgnować szwy po operacji?

Tuż po zabiegu, kiedy założone zostały już szwy i opatrunek u wielu pacjentów pojawia się szereg wątpliwości: jak często zmieniać opatrunek, jak pielęgnować ranę i szwy, żeby blizna została jak najmniejsza — i wiele innych pytań. Spróbujmy wyjaśnić te kwestie.

Jak postępować z raną po zabiegu?

Najczęściej pacjenci zastanawiają się w pierwszej kolejności, czy ranę po zabiegu można moczyć. Codzienny prysznic jest jak najbardziej wskazany. Pomaga zmyć brud i bakterie, a to korzystnie wpływa na gojenie się ran. Oczyszczona, dzięki kąpieli, skóra jest gotowa do zaaplikowania preparatów odkażających, takich jak Octenisept Cena takich płynów nie jest wygórowana i można je dostać w każdej aptece, a ich działanie bardzo dobrze wpływa na proces gojenia. Nie zaleca się natomiast długich kąpieli.

Kolejna wątpliwość bardzo często dotyczy tego, czym można przemywać ranę. Niestety popularne metody, jak stosowanie wody utlenionej, spirytusu, maści ichtiolowej czy riwanolu powinny odejść w zapomnienie. Ich działanie nie jest wystarczająco skuteczne, a w dodatku może być drażniące dla zdrowej skóry. W powszechnym użyciu są natomiast specjalistyczne płyny do dezynfekcji, takie jak Octenisept. Chirurg wykonujący zabieg z pewnością poleci odpowiedni preparat. Warto również pozostawać z nim w stałym kontakcie, żeby kontrolować, czy proces gojenia przebiega poprawnie.

Jak należy postępować z opatrunkiem?

Zmieniamy go zwykle raz, dwa razy na dobę, ale jeśli jest taka potrzeba, można to robić nawet częściej. Najważniejsze, żeby był suchy i czysty. Wtedy rana będzie się goiła poprawnie. Kiedy należy zdjąć szwy? Ta decyzja należy do lekarza. W trakcie wizyt kontrolnych z pewnością wyznaczy termin zdjęcia szwów. Jak szybko to nastąpi, zależy od miejsca, w którym wykonano zabieg i rozmiaru rany. Dla przykładu szwy z twarzy zdejmuje się szybciej niż te, które zostały założone po zabiegu wykonanym na plecach.

Należy również dokładnie obserwować ranę pooperacyjną. Do niepokojących objawów należą między innymi utrzymujący się obrzęk, wysięk ropny, krwisty lub surowiczy, a także nadmierne ocieplenie. W takich sytuacjach koniecznie należy skontaktować się z chirurgiem, który wykonywał zabieg, aby rozstrzygnął o przyczynie nieprawidłowego gojenia i polecił preparaty do stosowania na ranę. Następne wizyty kontrolne powinny odbywać się również częściej.