Określenie wymiarów oraz ostatecznego kształtu działki nie należy do prostych zadań. Musi ono zostać przeprowadzone zgodnie ze standardami oraz przez profesjonalnego geodetę. Jednak w sytuacji gdy ustalenie granic działki jest niemożliwe, co również przekłada się na ostateczny stan prawny nieruchomości, należy bezzwłocznie dokonać jej rozgraniczenia.
Czym jest rozgraniczenie nieruchomości?
Zgodnie z definicją rozgraniczenie nieruchomości polega na ustaleniu przebiegu granic wybranej nieruchomości dzięki ustaleniu położenia punktów oraz linii granicznych. Następnie konieczne jest utrwalenie ich znakami granicznymi na gruncie oraz w końcowym etapie należy sporządzić stosowną dokumentację. Taka dokumentacja pod kątem prawnym jest niezbitym dowodem posiadania nieruchomości w danym miejscu o określonej powierzchni oraz kształcie.
Kiedy należy dokonać rozgraniczenia nieruchomości?
Wbrew pozorom rozgraniczenie nieruchomości nie jest sytuacją, która zdarza się niezwykle rzadko. Rozgraniczenie nieruchomości jest konieczne w sytuacji gdy:
- granice nieruchomości nie zostały uprzednio określone i nie istnieją żadne dokumenty potwierdzające domniemany stan prawny;
- nie istnieją wystarczające dowody lub nie ma odpowiednich dokumentów, które pozwalałyby na określenie przesunięć, uszkodzeń bądź całkowitych zniszczeń znaków granicznych;
- przebieg granicy pomiędzy sąsiednimi nieruchomościami jest sporny i nie ma innej możliwości jak ustalenie przez bezstronny organ granicy pomiędzy nieruchomościami.
W tej sytuacji warto wiedzieć, iż aby uzyskać rozgraniczenie nieruchomości jedynym organem władzy uprawnionym do wydania odpowiedniej dokumentacji jest wójt, burmistrz lub prezydent wybranej jednostki samorządu terytorialnego. Wszelkiego rodzaju rozgraniczenia nieruchomości są przeprowadzane na wniosek sądowy jednej ze stron sporu bądź też z urzędu.
Dodatkowo warto również wiedzieć, iż przed rozpoczęciem procesu rozgraniczenia geodeta musi dokonać czynności wstępnych należą do nich m.in:
- Zgłoszenie zamiaru wykonywanej pracy przez geodetę w ośrodku dokumentacji – tutaj warto podkreślić, iż może to nastąpić jedynie po otrzymaniu upoważnienia ze strony organu władzy;
- Dogłębna analiza wszelkiej dokumentacji oraz informacji np. z Ksiąg Wieczystych;
- Wykonanie szkicu, który prezentuje przebieg granic, które są wynikiem wcześniej przeprowadzonych pomiarów;
- Ustalenie terminu rozprawy dotyczącej rozgraniczenia wybranej nieruchomości oraz poinformowanie obu stron do stawiennictwa na gruncie.
Dopiero po dokonaniu opisanych powyżej czynności wstępnych geodeta może przystąpić do właściwego procesu rozgraniczenia nieruchomości. Więcej informacji o usługach geodezyjnych wykonywanych przez profesjonalnego geodetę dowiesz się ze strony – https://www.poznan-geodeta.pl/uslugi-geodezyjne/