Loading

wait a moment

Czy trunki wysokoprocentowe pomogą na przeziębienie?

Czy trunki wysokoprocentowe pomogą na przeziębienie?

Niektórzy uważają, że spożywanie wysokoprocentowych alkoholi umożliwi im szybszy powrót do zdrowia w przypadku zmagania się z przeziębieniem czy grypą. Nie wykonano wielu badań na ten temat, ale kilku naukowców zdecydowało się rozwiązać tę zagadkę. Jaka jest prawda?

Alkohol w walce z przeziębieniem

W zimowe wieczory w polskich domach bardzo często na rozgrzewkę serwuje się grzane wino, piwo czy herbatkę doprawioną czymś mocniejszym. Napoje tego typu mają za zadanie przede wszystkim rozgrzać zziębnięte, wychłodzone ciało, jednakże czy jest to powiązane z wyzdrowieniem z przeziębienia? Niestety nie, ale mimo wszystko warto nieco rozwinąć ten temat. Alkohol nie jest cudownym lekiem, który radzi sobie z wirusami oraz bakteriami, ale rozgrzewanie ciała w trakcie przeziębienia stanowi bardzo ważny element prowadzący do wyzdrowienia. Napój ten sprawdzi się jeszcze lepiej, jeśli zostanie wzbogacony o goździki, cynamon, pomarańczę czy imbir, gdyż posiadają one cenne właściwości, które wspomogą walkę z infekcją. Uczucie ciepła odczuwane po wypiciu takiego napoju jest bezpośrednio związane z rozszerzaniem naczynek krwionośnych, jednakże taki efekt bardzo szybko mija. Jeśli więc pragniemy napić się alkoholu, aby zwalczyć w taki sposób chorobę konieczne jest udanie się później do łóżka, albo owinięcie się grubym kocem. Przyjemne uczucie ciepła związane z wypiciem alkoholu bardzo szybko minie, a przenikliwe zimno odczuwane później jest jeszcze gorsze.

Oczywiste wydaje się, że nie można łączyć napojów wysokoprocentowych z lekarstwami przyjmowanymi na przeziębienie. Z takiej mieszanki może powstać niezły bałagan, który wpłynie na gorsze samopoczucie oraz osłabienie zdrowia.

Dlaczego warto z takiego „leczenia” zrezygnować?

Walkę o powrót do zdrowia warto przeprowadzić bez alkoholu, gdyż wśród jego cech charakterystycznych wymienia się odwodnienie organizmu. A z kolei jedną z najskuteczniejszych metod na przeziębienie jest wypijanie większych ilości wody. Płyny w trakcie choroby jak najbardziej, jednakże bez zawartości alkoholu.  Napoje alkoholowe nie mogą poradzić sobie z przyczyną infekcji oraz wirusów, a oprócz tego osłabiają działanie leków, które są przyjmowane, aby uporać się z chorobą. Alkohol z antybiotykiem nie tylko nie jest w stanie przywrócić stanu zdrowia, ale dodatkowo może wywołać wiele szkód dla organizmu.

Reasumując, alkohol powstał dla ludzi i nie ma nic złego w wypijaniu lampki wina czy ciepłego grzańca, jednakże nie są to rozwiązania, które okażą się skuteczne.