Loading

wait a moment

Leczenie łysienia – które metody są najskuteczniejsze?

Leczenie łysienia – które metody są najskuteczniejsze?

Leczenie łysienia to skomplikowany proces, który zazwyczaj łączy wiele różnych metod – farmakoterapię, wybrane zabiegi medycyny estetycznej oraz odpowiednią pielęgnację skóry głowy. Niestety w wielu przypadkach, zwłaszcza łysienia androgenowego o podłożu genetycznym, tego rodzaju terapie nie przynoszą maksymalnej skuteczności. Niezawodnym sposobem jest za to przeszczep włosów metodą Smart Graft. Na pełne efekty trzeba poczekać około roku, ale zdecydowanie warto. Poznaj różne metody leczenia łysienia i znajdź najlepszą dla siebie.

Leczenie łysienia a przyczyny wypadania włosów

Łysienie to przypadłość, która jest najbardziej widoczna u mężczyzn. Wielu panów zmaga się z tym problemem. Nierzadko wiąże się to z odczuwaniem silnego stresu i brakiem akceptacji własnego wyglądu, co może nawet przerodzić się w depresję. Ale nadmierne wypadanie włosów dotyczy również kobiet. Nie jest u nich tak widoczne, ponieważ najczęściej objawia się przerzedzeniem włosów na całej powierzchni głowy, a nie tylko w jednym miejscu, jak u mężczyzn.

Do najczęstszych przyczyny łysienia należą:

  • zmiany hormonalne (łysienie androgenowe u mężczyzn i kobiet),
  • choroby zapalne skóry głowy,
  • nieprawidłowa dieta (niedobory witamin i składników mineralnych),
  • silny stres,
  • urazy, poparzenia i blizny pooperacyjne,
  • choroby autoimmunologiczne (np. łysienie plackowate).

W wielu przypadkach może pomóc zmiana diety, zabiegi medycyny estetycznej, takie jak mezoterapia igłowa głowy, a także odpowiednia pielęgnacja włosów. Aby leczenie łysienia było skuteczne, ważna jest systematyczność i konsekwencja. W przypadku znacznej utraty włosów, zwłaszcza na skutek łysienia androgenowego u mężczyzn czy zaniku owłosienia w wyniku powstałych blizn, najlepszym opracowanym dotąd zabiegiem jest transplantacja włosów. Metoda ta nie może zostać zastosowana jedynie w przypadku łysienia plackowatego, które jest chorobą autoimmunologiczną, więc istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że organizm odrzuci taki przeszczep.

Mezoterapia igłowa głowy – pobudzenie włosów do wzrostu

Jedną z najmniej inwazyjnych metod leczenia łysienia i poprawy kondycji włosów jest mezoterapia igłowa głowy, na przykład zabieg Dr Cyj z zastosowaniem peptydów i kwasu hialuronowego. Takie połączenie substancji aktywnych pozwala na zatrzymanie procesu wypadania włosów oraz wspomaga ich odrastanie. Podobne działanie ma karboksyterapia na włosy. Zabieg ten również polega na mezoterapii igłowej skóry głowy, ale w tym przypadku substancją aktywną jest dwutlenek węgla, który usprawnia mikrokrążenie skóry głowy i pobudza cebulki włosów.

Zabiegi iniekcyjne wspomagają leczenie wypadania włosów – pobudzają porost włosów i wyraźnie poprawiają ich kondycję, ale są mało skuteczne przy zaawansowanym łysieniu.

Przeszczep włosów – numer jeden w walce z łysieniem

Obecnie numerem jeden w walce z łysieniem jest przeszczep włosów Smart Graft. Zabieg ten daje blisko stuprocentową gwarancję, że łysina przestanie być widoczna. Polega na transplantacji pojedynczych zespołów mieszków włosowych, pobieranych najczęściej z tylnej części głowy – tam włosy odporne są na działanie męskich hormonów, więc zwykle jest ich pod dostatkiem. W kolejnym etapie implanty włosów umieszczane są w miejscu łysienia, czyli najczęściej na zakolach lub czubku głowy. Transplantację włosów stosuje się również w celu zagęszczenia brwi lub zarostu. Dzięki zaawansowanym technologicznie narzędziom oraz precyzji lekarza linia przeszczepionych włosów jest praktycznie nie do odróżnienia od tej naturalnej.

Zagęszczenie włosów widoczne jest po upływie około 3–4 miesięcy, a finalne efekty pojawiają się po około roku lub półtora. Zabieg Smart Graft wyróżnia wysoka przeżywalność zaszczepionych mieszków włosowych, wynosząca nawet 98%.

Jeżeli szukasz skutecznej metody leczenia łysienia, zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *